Ana Sayfa EKONOMİ 6 Aralık 2017

Amerikan Doları 3,85 Seviyesinde İşlem Görüyor

Amerikan Doları 3,85 Seviyesinde İşlem Görüyor

En güncel dolar kuru ve Euro kuru kredi bankam editörleri tarafından sevgili okurlarımıza sunulmaktadır. 6 Aralık Dolar/TL kur fiyatları ve en güncel uzman ekonomistler tarafından açıklanan teknik analizler sunulmaktadır.

Dün günü 3.8730’dan kapatan dolar/TL bu sabah 3.85 seviyesinden açıldı. Kur saat 12.45’de 3,8545 seviyesinden işlem gördü.

Haftaya 3.94 seviyesinden başlayan dolar/TL, kasım ayı enflasyonu sonrası Merkez Bankası’nın harekete geçeceği düşüncesi ile düşüşe geçti. Önceki gün 3.90’ın altına inen kur, dün gün içerisinde 3.84 seviyelerine kadar geriledi. Böylece dolar/TL’de bir günde 10 kuruş düşüş yaşandı. Hızlı çekilmenin ardından öğleden sonra toparlanma gösteren dolar gün sonuna doğru 3.87 seviyelerinde dengelendi ve bu seviyeden kapandı.

Dolar/TL bu sabah dünkü kapanışa göre düşüş göstererek 3,85 seviyesinden açıldı. Kur saat 12.45’de 3,8545 seviyesinden işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL 4,5575 ve sterlin/TL 5.1625 civarında seyretti.

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, piyasalar saat 16.30’da ABD işgücü maliyeti ve verimlilik verilerini izleyecek.

Kudüs kararı jeopolitik riskleri artırabilir

Türkiye-ABD ilişkilerinin seyrinin izlendiği piyasada ABD Başkanı Donald Trump’ın bugün on yıllardır Ortadoğu’da izlediği politikaya ters düşen bir karar alarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacak olmasının da jeopolitik riskleri artırabileceği belirtiliyor.

Olumsuz bir haber akışı olmaması halinde TL’deki değerlenme eğiliminin devam edebileceği belirtilirken, AHL Forex notunda “Dolar/TL’de meydana gelen geri çekilmelerin devam etmesi halinde 3.8450 seviyesi altı fiyatlamalar zayıf görünümün artması açısından önem arz ediyor. Bu hareketin devamında ise takip edilecek 3.8270 desteği bulunuyor” denildi.

TL daha iyi performans göstermeye başladı

Hafta başında beklentilerin üzerinde açıklanan enflasyon verisinin TCMB’nin 14 Aralık’ta yapacağı PPK toplantısında geç likidite penceresi faizini artıracağı yönündeki beklentileri artırdı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sermaye hareketlerinin sınırlandırılması ile ilgili bir talebi olmadığını açıklaması ve ABD’de devam eden Reza Zarrab’ın tanık olarak yer aldığı davanın baskısının azalması ile TL daha iyi performans göstermeye başladı.

Kurdaki gerilemenin tahvil faizlerinde de aşağı harekete neden olmasıyla 10 yıllık tahvil faizi de dün yüzde 12 seviyesinin altına geriledi.

Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi geçen hafta 58 baz puanlık düşüş kaydetti. Dün ise spot kapanışta ortalama yüzde 11.96, valörde yüzde 11.89’a kadar geriledikten sonra son işlemde yüzde 12.03 seviyesindeydi.

İki yıllık tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.29 seviyesindeydi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?