Ana Sayfa EKONOMİ 12 Ağustos 2017

Yerli Otomobil Üretiminde Sözleşmeler Bu Yıl İmzalanacak!

Yerli Otomobil Üretiminde Sözleşmeler Bu Yıl İmzalanacak!

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil üretimi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Faruk Özlü, yerli otomobilin üretimi ile ilgili yaptığı açıklamada üretime destek olmak isteyen firmalar ile birinci tur görüşmelerin bittiğini, ikinci tur görüşmelerine önümüzdeki Pazar günü başlanacağını, bu görüşmelerin İstanbul’da yapılacağını söyledi.

Kısa adı TOBB olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen Bilişim Sektörü Buluşması konulu toplantıdan sonra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bir konuşma yaptı ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazeteci tarafından hatırlatılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yerli otomobil üretimi ile ilgili açıklamaları üzerine Faruk Özlü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından talimat verildiğini ve bu talimat üzerine Hisarcıklıoğlu ile bir çalışma başlatıldığını söyledi.

Faruk Özlü, başlatılan bu çalışmanın etap etap olduğunu ve fazlardan oluştuğunu, üretim için potansiyel teşkil edebilecek şirket ve gruplarla birinci tur görüşmelerinin bitirildiğini, ikinci tur görüşmelerine geçildiğini, ikinci tur görüşmelerinin de önümüzdeki pazar günü İstanbul’da yapılacağını, Hisarcıklıoğlu’nun da açıkladığı gibi Türkiye’de otomobil üretimine katılmak isteyen şirketler olduğunu da söyledi.

Üretimi Türkiye’de gerçekleşecek olan yerli otomobil ile ilgili üretime katkıda bulunmak isteyen Türk şirketleri ile ilk tur görüşmelerinin tamamlandığını, bu görüşmelerde şirketlere bu projede yer almak isteyip istemediklerini sorduklarını, yerli otomobil üretiminde yer alarak katkı sağlamak isteyen şirketlerin belli olduğunu ve bu şirketlerle ikinci tur görüşmelerine geçileceğini kaydetti.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2017 yılının sonuna kadar yerli otomobil üretiminde hangi firmalarla çalışılacağının belli olacağını ve bu konudaki sözleşmelerin de yıl sonuna kadar imzalanmış olacağını da sözlerini ekledi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?