Ana Sayfa EKONOMİ 12 Ağustos 2017

Tüketici Şikayetleri Artık E-Devlet Üzerinden Yapılacak

Tüketici Şikayetleri Artık E-Devlet Üzerinden Yapılacak

Tüketici şikayetleri artık e-devlet üzerinden de yapılabilecek.

Tüketici, hakem heyetlerine şahsen veya avukat aracılığıyla elden ve posta yoluyla başvuru yapabileceği gibi, yapılan düzenleme ile artık elektronik ortamda e-Devlet kapısındaki tüketici bilgi sisteminden de başvuru yapılabilecek.

Resmi Gazete’de Yayımlandı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının “Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre; tüketici şikayetlerini, hakem heyetine yapılan başvurular şahsen, avukat aracılığıyla elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısındaki tüketici bilgi sisteminden gerçekleştirilebilecek.

Uyuşmazlık konusunu içeren dilekçenin, varsa delil oluşturan belgelerle birlikte tüketici hakem heyetine verilmesiyle yapılacak. Başvuru İçin Bakanlığın internet sayfasında yer alan form doldurulacak.

Formda yer alan, başvuru sahibinin adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adresi ve varsa diğer iletişim bilgileri, talebi ve Türk lirası cinsinden uyuşmazlık değeriyle şikayet edilene ilişkin bilgilere yer verilecek.

Aynı Kişi Birden Fazla Başvuru Yapamayacak

Elektronik ortamda yapılan başvuruların geçerli olabilmesi için uyuşmazlıkla ilgili başvuru formunun eksiksiz doldurulması, varsa bilgi ve belgelerin sisteme yüklenmiş olması gerekecek.

Aynı tüketici hakem heyetine birden fazla başvuruda bulunulamayacak.

Tüketici hakem heyetlerinin iş ve işlemlerinde tüketici bilgi sistemi kullanılarak, kayıtlar doğru, eksiksiz ve zamanında sisteme girilmiş olacak. Sistemde yaşanılan aksaklıklar gibi nedenlerle kullanılamadığı durumlarda elden veya postayla yapılan başvurular daha sonra sisteme kaydedilmek üzere kabul edilecek.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?