Ana Sayfa EKONOMİ 12 Ağustos 2017

TESK Başkanı’ndan Kurban Fiyatları Uyarısı!

TESK Başkanı’ndan Kurban Fiyatları Uyarısı!

TESK Başkanı Bendevi Palandöken kurban fiyatlarında spekülatörlerin devreye girdiğini ve vatandaşların kurban almakta acele davranmamasını söyledi.

Kısa adı TESK olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken yazılı bir açıklama yaparak kurban fiyatları konusunda vatandaşları uyardı. Palandöken, kurban fiyatlarında spekülatörlerin devreye girdiğini, bu yüzden de vatandaşların kurban almak için acele etmemesi gerektiğini söyledi. Spekülatörlerin kurbanlık fiyatlarını yüksek tuttuğunu, kurbanlık piyasasının alt üst olduğunu da sözlerine ekledi.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada kurbanlık fiyatlarında bir yükselme olduğunu, bunu spekülatörlerin piyasayı karıştırma amacıyla yaptığını, ancak bayrama kısa bir süre kala fiyatların düşeceğini, bu sebeple de kurbanlık alacak kişilerin acele etmemelerini, bayramdan az bir zaman önce almayı tercih etmelerini söyledi.

Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu’nun daha önce açıkladığı 2016 yılı verilerine göre 14 milyon 222 bin 228 adet büyükbaş hayvan, 41 milyon 329 bin adet 232 adet küçükbaş hayvanın var olduğunu, da sözlerine ekleyen TESK Başkanı Bendevi Palandöken, 2017 yılında şu anda ise 55 milyon 551 bin 460 adet hayvan olduğunu, bu rakamın da ihtiyacın epey üzerinde olduğunu, yıllık olarak ortalama 860 bin adet büyükbaş hayvan, 2 milyon 500 bin adet küçükbaş hayvan kesildiğini, ancak spekülatörler tarafından piyasaları karıştırmak amacıyla kurbanlık fiyatlarının yüksek tutulduğunu, vatandaşların bu duruma inanıp kurban almak için acele etmemelerini, Anadolu’nun şehirlerinden büyükşehirlere çok sayıda kurbanlık geldiğini, kurbanlık üreticilerinin de hayvanlarının ellerinde kalmaması için fiyatları aşağı çekmeleri gerektiğini söyledi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?