Ana Sayfa EKONOMİ 1 Aralık 2017

Spekülasyon neden borsa da yapılır?

Spekülasyon neden borsa da yapılır?

Kredi Bankam editör ekibi olarak sizlere bugünkü haberimizde Borsa da sıkça bahsedilen spekülasyon sözcügünün neden kullanıldığını ve spekülatör kişilerin hangi yolla kar elde ettikleri aktaracağız.

Borsa Spekülasyon nedir? Spekülatör kime denir?

Borsa Spekülasyon daha fazla para kazanmak veyahut zarar yapmamak amacıyla borsada yaptığımız alım satımlarımızdan kar veya zarar elde etmemizi sağlar. Tamamen yasaldır ve kişi lehinedir. Doğru bir şekilde yapıldığı takdirde kayıplarınızı önler. Ülkenin ekonomisine de katkı sağlayan spekülasyon yatırımların artmasını ve yatırımların artmasıyla birlikte refah seviyesinin de yükselmesini sağlar. Yapıldığı taktirde çok olumlu sonuçlar doğurur. Spekülatör de spekülasyonla uğraşan bunu yapan kişiye denir.

 Spekülasyon neden borsa da yapılır?

Borsa para alım ve satım yapılan yer olarak bilinir. Alıcı ve satıcı bu piyasayı oluşturur. Piyasayı oluşturan temel şeyler tahvil, bono ve hisse senedi gibi değerli yatırım araçlarıdır. Spekülasyon ise paranızı yatırıma dönüştürüp yapacağınız zararı önleyen üstüne kar ortamı sağlayarak ciddi kazançlar elde etmenize yarayacak bir mecra olarak bahsetmiştik. Bu mecranın işlediği yer borsa da bulunur. Paranın değerlendirmesi, yatırımı borsada yapılır. Dolar bozdurup, bir hisseyi almaya kalkıştığınızda dahi spekülasyon yapabilirsiniz. Bugün dolar yükseliyor denildiğinde doların yükseldiği anda alımların daha yüksek bir fiyattan yapılıp, satan kişinin ise daha karlı çıktığı kanısına varırsınız. Borsayı spekülatörler olmadan düşünmek pek mümkün değildir. Spekülatörler borsayı canlı tutarlar.

Borsa spekülasyon nasıl yapılır?

Öncelikle spekülasyon talebiyle paranızı kara ve zarara dönüştürmek istiyorsanız borsaya hakim olup yapacağınız yatırımları o şekilde entegre etmeniz gerekmektedir. Hisse mi sened mi yoksa Dolar,Euro(v.b) para birimlerinden mi yatırım yapmak istiyorsunuz karar verin. Örneğin elinizde dolar var diyelim. Şuan ki duruma bakıp belirli bir gidişat belirleyiniz. Dolar azalmaya başladıysa o an ki durumda dolarınızı satarak ileride sattığınız fiyattan daha yüksek bir fiyat elde edecek ve oluşacak olan zarardan yaptığınız yatırımla kurtulacaksınız.

Dikkat edin! Kar elde etmek isterken zarar etmeyin.

Şunu da belirtmeliyiz borsa piyasasında spekülasyon talebiyle yatırımlar yapmak bir özgeçmiş, tecrübe gerektirebilir. Aksi taktirde kar yapmak isterken zarara uğrayabilirsiniz. Piyasayı okumak ve değerlendirmek tahminlerinizin daha doğru çıkmasını sağlar. Bunun için borsayı iyi takip ederek, dalgalanmaların neyi ifade ettiğini öğrenerek hatta belirli bir kişi veya kurumdan yardım alabilirsiniz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?