Ana Sayfa BANKALAR 10 Ağustos 2017

Senetle Taksitle Para Veren Kuyumcular

Senetle Taksitle Para Veren Kuyumcular

Belirli alanlarda ortaya çıkan ihtiyaçlarımızdan dolayı zaman zaman mevcut gelirimiz yeterli olmayabilir. Bu durumlarda birçoğumuz mevcut kredi kartı ile harcamalarını yapmakta, kredi kartlarının yeterli olmadığı ya da kredi kartı kullanılmadığı durumlarda da banka kredileri tercih edilmektedir. Birbirinden farklı şartlar ile sunulan kredilerden faydalanamayan, bundan dolayı ekonomik açıdan oldukça büyük bunalımlar yaşayan kişilerin ise, daha farklı yollara başvurdukları görülmektedir. Bunlardan birisi olan senetle para bulma, kişilerin yaşadığı şehir, ekonomik durum ya da ihtiyaçlarının boyutuna göre farklı yollar ile gerçekleştirilmektedir.

Senet karşılığında para alınması, kesinlikle kolay bir yöntem değildir. Çünkü, bankalardan hizmet alamadığınız anlaşıldıktan sonra, karşınızdaki kişilerin sizlere güven duyması çok da kolay olmayacaktır. Banka kayıtlarında kullanılan Findeks notlarının, birçok ticari işletmeye açılmasından dolayı da ister senetle isterlerse de taksitli bir şekilde para bulma imkanı sırasında, Findeks sorgulaması karşınıza çıkabilmektedir. Şuan kişilerin senet karşılığında nakit ihtiyacını çözebileceği en güvenilir ve en kolay yöntem ise kuyumculardır.

Sadece altın ya da bölgesine göre döviz satışı yapmakla kalmayan kuyumcular, tanıdıkları ya da güven duygusunda problem yaşamadığı kişilere, hem senet karşılığında altın vermekte hem de altına denk gelen ya da kişilerin ihtiyacı olan miktara göre borç para verebilmektedir.

Kuyumculardan Senetle Para Nasıl Alınır?

En başta da belirttiğimiz gibi, kuyumculardan yapılacak olan işlemlerde kesinlik söz konusu değil ve her bireyin böyle bir hizmetten faydalanması da mümkün değildir. Ama, büyükşehirlerde faaliyette bulunan kuyumculara baktığımız zaman, senetlerin yasal açıdan karşılığının olması ve alacağın tahsilatı konusunda da kişilerin yanında olmasından dolayı, aşırı yüksek miktarlar dışında yapılacak başvurularda, hizmet sundukları görülmektedir. İhtiyacınızın türüne göre 50 bin lira ya da 100 bin lira arasında, bu kuyumculardan senet karşılığında ve talebe göre taksitli olarak hizmet alınması mümkündür. Senetle para bulmak için kuyumcuya başvurduğunuz zaman karşınıza çıkacak olası durumlar ve kuyumcuların hangi şartlarda bu işlemi kabul edeceği konusunda ise, şu maddeleri sıralayabiliriz.

  • Öncelikle bu tarz bir işlem için bire bir görüşme sağlamanızda fayda vardır. İnternet üzerinden bu işlem için onlarca farklı kişi ya da kurum bulabilirsiniz. Fakat, bunların büyük bir kısmı tefeci ya da sanal tefecidir. Size sunacakları hizmette de çok yüksek faiz oranları uygulayacaklardır.
  • Kuyumcu tespiti yapıldıktan sonra, görüşmeye giderken yalnızca ihtiyacınız olan miktar için talepte bulunun.
  • Kuyumcular size senet karşılığında para verirken, farklı senet düzenleme işlemleri yapmaktadır. Örnek ile açıklayacak olursak, kişilerin uzak durması gereken boş senet uygulamasını, ana paraya uygun hazırlanan tek senet ya da belirli vadelere bölünmüş senetleri ya da sözleşme karşılığında altının gramına göre verilen ve vade süresi sonunda yapılacak tahsilatta, güncel altın fiyatına göre düzenlenecek olan senetleri örnek gösterebiliriz.
  • Üçüncü maddede belirttiğimiz bölüme çok dikkat etmelisiniz. Eğer yüksek miktarda bir destek alacaksanız, bu miktarı kesinlikle belirli vadelere böldürmenizde fayda vardır.
  • Senetleri kesinlikle siz doldurmalısınız. Çünkü, ortaya çıkan problemlerden dolayı yasal yollara başvurulduğu zaman, senetlerin kontrolü borçlu olan kişinin el yazısına göre yapılmaktadır. Eğer sizin hazırlamadığınız bir senet için sizden tahsilat yapılması gibi bir durum söz konusu olduğunda, bu yola başvurarak yasal yollardan hakkınızı arayabilirsiniz.
  • Eğer etrafınızda senet karşılığında bu tarz işlem yapan bireyler varsa, kesinlikle onlardan destek alın ve onların yönelttiği kuyumculara başvurun.

Burada belirttiğimiz maddeler, kuyumculardan alınacak olan altın ya da senet karşılığındaki paralarda, dikkat edilmesi gereken konuları özetlemektedir. Senet karşılığında yapılan bu işlemlere başvuru yapacak olan kişiler, eğer bankalardan gelir belgeleri yardımı ile kredi alabiliyorsa, doğrudan bankalara başvurmalıdırlar. Senet karşılığındaki bu para bulma yöntemleri ise en son çare olarak kullanılmalıdır.

Senet Karşılığında Borç Para Nasıl Alınır?

Senetle para bulacağınız tek kurum kuyumcular değildir. Ekonomik sistemin giderek geliştiği ülkemizde; özel firmalar, faktöring firmaları, döviz büroları, teknolojik mağazalar ya da kredi kartından nakit işlemi yapan firmalar aracılığıyla da nakit ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Hangi yolu tercih edeceğiniz ise ihtiyaçlarınızın türüne göredir. Örnek verecek olursak; elde edeceğiniz nakit tutar ile yeni bir cep telefonu ya da bilgisayar alacaksanız, doğrudan operatör şirketlerine ya da bulunduğunuz il ya da ilçe merkezinde teknolojik ürün satışı yapan mağazalara gidebilirsiniz. Burada telefon faturanıza taksitlendirilecek şekilde ya da doğrudan ürün bedeline yönelik hazırlanacak taksitli senetler ile ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Birçok kez karşımıza çıkan cep telefonu alım satım işi ise, oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Senet karşılığında hizmet almak yerine, firmalardan tarifesine ek cep telefonu alıp, aynı ya da farklı mağazaya da bu telefonu bozduran kişiler, ihtiyaçlarını bir şekilde karşılamaktadır. Fakat, 2 bin liraya almış olduğunuz bir cep telefonunu, 1.500 Türk Lirası’na alacak firmalar varken, tamamen fırsatçı davranıp bin lira ya da daha altında bir değere satın almak isteyen firmalar da bulunmaktadır. Bundan dolayı seçici davranmalısınız.

Senetle Para Verenlere Güvenilir Mi?

Senetle para almak isteyen kişilerin aklındaki temel sorulardan birisi, kendilerine bu hizmeti sunacak olan kişiye güvenip güvenmeyecekleridir. Öncelikle, senetler tamamen yasal belgelerdir. Eğer kuralına uygun bir şekilde senet doldurulursa, orada yazılı olan değerlerin üzerinde herhangi bir tahsilat yapılması söz konusu olmayacaktır. Fakat, burada dikkat etmeniz gereken durumlar vardır.

İlk olarak, senette yazılı olan tutarı her ödediğinizde, ödeme yapılan miktara denk gelen seneti almalısınız. Bu seneti ise ilk iş olarak yırtın. Kesinlikle boş senet imzalamayın ve ne olursa olsun bu senetleri kendi el yazınız ile doldurun. Bu yöntemler ile yaşanan sorunlara karşı arkanıza yasaları almanız mümkün olacaktır.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?