Ana Sayfa EKONOMİ 10 Aralık 2017

Saide Tekstil Uzak Doğu Pazarına Güçlü Girecek

Saide Tekstil Uzak Doğu Pazarına Güçlü Girecek

Saide Tekstil şirketi uzak doğulu yeni ortağı Japonyalı Dev Marubeni şirketi ile yapmış olduğu ortaklık sayesinde ürünlerini Asyalı vatandaşlara kaliteli ve uygun fiyat garantisiyle ulaştırmayı hedefliyor.

Türk şirketleri küreselleşme politikasıyla Çin, Hindistan, Japonya gibi ülkelerdeki şirketlerle ortaklıklar kurarak büyümeye devam ediyor. Bu ortaklık çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Türkiye’nin en büyük tekstil ihracatçılarından Saide Tekstil, Japon Marubeni şirketi ile Rekabet Kurulu’ndan çıkan izinle ortaklık anlaşması yapıldı. Saide Tekstilin ortaklık anlaşması yaptığı Marubeni, Japonya’da 130 yıldır var olan köklü bir şirket. Bulunduğu sektör ağı çok geniş olan Marubeni, gıdadan kimyaya uzanan bir geniş skalaya sahip. Marubeni Türkiye’de ortak olduğu başka şirketlerde bulunuyor.

Temsa ve Nuh’un Ankara Makarnası ile ortaklığa sahip şirket, 66 ülkede faaliyetlerini sürdürürken bünyesinde 40 bine yakın çalışana sahip ve firmanın cirosu 63,5 milyar dolar. Türkiye’de 1991 senesinden beri varlığını sürdüren Saide Tekstil, o dönemde kurulan diğer şirketlerin piyasadan çekilmesinden hiç etkilenmeyerek bugün Türkiye’de ihracat anlamında büyük işlere imza atıyor. Türkiye de ilk on şirket arasında yer alan Saide Tekstil, birçok büyük marka ile işbirliği yapıyor.

Farklı sektördeki şirketlerle çalışan şirket New Look, Forever New markalarının temsilcisi olarak perakende, Hard Rock Cafe, Carluccio’s yeme içme sektöründe yer alan markalarla gıda, Milestone şirketi ile gayrimenkul sektöründe boy gösteriyor. Bu yılın Mayıs ayında Rekabet Kurulu’na başvuran Saide Tekstil, Marubeni ile ortak olma talebinde bulundu. Kuruldan karar geçtiğimiz hafta açıklandı ve onay verildi. Japon şirketi Marubeni, Saide’nin yüzde 45,5 hissesini alarak Türkiye’de tekstil sektörüne giriş yapmış oldu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?