Ana Sayfa SİYASET 12 Aralık 2017

MHP Bitcoin Borsasına Sıcak Bakıyor

MHP Bitcoin Borsasına Sıcak Bakıyor

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, son günlerin popüler yatırım aracı olarak hayatımıza giren kripto para birimi Bitcoin için gerekli düzenlemelerin hazırlanarak Türk yatırımcısının bu teknoloji çağındaki gelişmelerden geri kalınmaması gerektiğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Başta Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere birçok siyasi Bitcoin hakkında açıklama yapmıştı ama en değişik açıkla Milliyetçi Hareket Partisinden geldi.

Amerika piyasalarında vadeli işlemlere açılan kripto para birimi Bitcoin yükselişini sürdürürken, siyasiler bu paralara önlem alınması için uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, tüm dünyada yaygın olarak yatırım yapılan, kripto para birimi Bitcoin’den geri kalınmaması gerektiğini ve yasal mevzuatların konularak bir an önce önlemlerin alınmasını belirtti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu hazırladığı raporda, ülkemizde hizmet verecek bir Bitcoin borsası ve bu sektörü düzenleyen bir mevzuat gerektiğini ifade etti.

Son bir yılda popülaritesini arttıran Bitcoin’in dünya üzerinde yaklaşık 5,8 milyon yatırımcı tarafından kripto para kullanıldığına dikkat çeken Tanrıkulu, Türkiye’de çok fazla işletmenin kripto para ile ödeme kabul ettiğini ifade ederek, Bitcoin ve benzeri para birimlerini kullanan kişilerin sayısının her gün arttığına vurgu yaptı. Hazırlanacak mevzuatla birlikte kripto paralarla ilgili herhangi bir söylemin yer almadığını belirten Tanrıkulu, bu paralar kullanılarak vergi kaçırma, kara para aklama gibi yasadışı işlerin yapılmaması dışında kripto para kullanımının yasal olduğunu belirtti.

Türkiye’de kripto para ile alışveriş yapmanın, alışveriş yapmanın ve madencilik ile uğraşarak kripto para kazanmanın henüz suç olmadığı belirtildi. Hazırlanan raporda Bitcoin’in Türkiye’de kullanıldığı işletmeler de belirtildi. Kripto para ile bazı eczane, otel, market, inşaatçı ve gözlükçülerde işlem yapılabilindiğini belirtildi. Dün Amerika piyasalarında vadeli satışlara geçen Bitcoin artışını sürdürürken bu sabah itibariyle bir düşüş yaşıyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?