Ana Sayfa EKONOMİ 11 Ağustos 2017

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Güncellenir

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Güncellenir

Kredi notu bankaların müşterilerinin geçmiş dönem finansal işlemleri üzerinden oluşturduğu ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından saklanan bir puanlama sistemidir. Bankalardan kredi veya kredi kartı gibi ürünlerle ilgili talepte bulunan bir müşteri için öncelikle banka Kredi Kayıt Bürosu sistemine bakarak kişinin kredi notunu öğrenmektedir. Kredi notu değeri 0 ila 1900 arasında değişen bir puanlamaya dayanmaktadır. Kredi notu 800’den yukarıda olan kişiler yüksek kredi notu sahibi kişiler olarak tanımlanırken, 800 puan altındakiler düşük kredi notu sahibi kişiler olarak tanımlanırlar. Kredi notu düşük olan kişiler kredi kullanma ve kredi kartı alma gibi işlemleri kolayca yapamazlar. Bu kişilerden bankalar ya ek teminat isteyecekler, ya da kredi ve kredi kartı temin etmeyeceklerdir. Kredi notu hızlı bir düşebilen bir puanken, yükseltilmesi aynı hızda olamamaktadır.

KREDİ NOTUNU DÜŞÜREN ETKENLER

Kredi notu tüketicilerin geçmiş mali kayıtlarından derlenen bir puanlamadır. Geçmiş mali kayıtlarınızın açılımını yapmak gerekirse, kullandığınız kredilerin geri ödemelerinin düzenli olması, kredi kartlarının gününde ödenmesi ve asgari tutarın üzerinde ödeme yapılması gibi çekmiş olduğunuz borçlara olan sadakatiniz ve düzenli ödemeleriniz kredi notunuzu etkilemektedir. Kredi ödemelerinizi bir gün bile geciktirmiş olmanız, kredi notunuzu hızlı bir şekilde düşürecek bir etmendir. Daha önce hiçbir bankacılık faaliyetinde bulunmamış kişilerin de kredi notu düşük olmaktadır.

Bu yazımızda kredi notu ne kadar surede guncellenir sorusuna cevap arayacağız.

KREDİ NOTU NE KADAR SÜREDE GÜNCELLENİR

Kredi notu güncellemesi her ayın 10’unda Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan bir işlemdir. Bu güncelleme esnasında o ay içerisinde yapmış olduğunuz ödemelerinizin gününde olup olmadığına göre kredi notunuz düşürülür veya yükseltilir. Eğer borçlarınızı son ödeme tarihinden evvel kapatırsanız, borçlarınızda azalma meydana gelirse, gecikmede olan ödemeleriniz kapatılırsa kredi notunuz olumlu yönde güncellenecektir. Bunun aksi durumlarda, o ay içerisinde yapmış olduğunuz kredi ve kredi kartı ödemelerinde gecikme yaşandıysa, tamamı kapatılamadıysa, kredi kartının sadece asgari tutarı ödenmişse ve borçluluğunuzda bir artış görülüyorsa kredi notunuz da düşürülme yapılacaktır. Düşük bir kredi notunu gününde ödemelerle ancak 6 ay gibi bir sürede yükseltmek mümkündür. Ancak kredi notu düşmesi aylık güncellemelerde bile ciddi oranda olabilir. Aylık yükselmeler aynı hızda olmamaktadır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?