Ana Sayfa KREDİ 10 Ağustos 2017

Kredi Çekmenin Yaş Sınırı Nedir?

Kredi Çekmenin Yaş Sınırı Nedir?

Günümüzde hepimizin kredi çekme ihtiyacı olabilmektedir. Biliyoruz ki biz insanların anlık ya da acil diye adlandırabileceğimiz paraya ihtiyacımız olabiliyor. Bu parayı en hızlı şekilde temin edebileceğimiz yer ise bankalardır.

Tabi ki bankalar kredi imkanları verirken gereken kriterlere uyulmasını ön görmekte ve buna göre kredi imkanları sunmaktadır. Evet günümüzde kredi çekmek isteyen kişilerin çoğunluğu gerçekten göz dolduruyor. Küçük yaş olarak adlandırılan 17 yaş ve 17 yaşın altındaki yaşlarda olan kişiler kredi imkanlarından bir büyüğü olmadan faydalanamazlar. Şöyle ki bir büyük derken yani krediyi bir büyüğü dediğimiz kişi kendi üzerine alır ve bu krediyi size temin eder. Bu durumun dışında 18 yaşından küçük kişiler hiçbir şekilde bireysel olarak kredi alamayacaklardır. Tüm bankaların kredi verirken minimum yaş sınırı 18’dir. Bankadan bankaya değişen yaş sınırı ise maksimum yaş sınırıdır. Yani yaşlı bir kişinin en fazla kaç yaşında kredi alabilmesi mümkün olacağı durumu bankadan bankaya değişkenlik gösterir.

Yaş Sınırı Bankadan Bankaya Değişir

Bankalar müşterilerini her alanda takip etmektedirler. Bankalar müşterilerde istediği kriterler arasında önemli olanlardan bir kriter ise yaş sınırlamasıdır. Çoğu vatandaşımız yaşının yüksek olmasından dolayı da kredi imkanlarından faydalanamazlar. Yaşlı olan kişilerin birçoğu bireysel kredi ya da konut kredisi gibi kredilere başvurduğunda yaşından dolayı bu kredilere karşılık ret cevabı alabilmektedirler. Bankaların koyduğu maksimum yaş sınırlamaları tamamen bankadan bankaya değişmektedir. Her banka farklı bir yaş sınırı koyabilmekte ve bunu uygulayabilmektedir. Mesela herhangi bir banka 70 yaşında olan bir vatandaşa 10.000 TL kredi veriyorken, başka bir banka 20.000 TL kredi verebilmektedir. Ayrıca başka bir bankada 80 yaşını geçmiş kişilere de aynı kredi imkanlarını tanıyabilmektedir. Bu durum tamamen bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Bu yaş sınırının sebebi ise tamamen bankaların kendilerini güvence altına almak istemesindendir. Bankalar ilk olarak kredi verirken bu borcun geri ödenebilir olduğuna inandıklarında krediye onay verirler. Bunun dışında bankayı geri ödeme yapacağınız adına ikna edemez veya finansman geçmişiniz kötü ise banka zaten kredi imkanı vermeyecektir. Tabi bu durumda kalan kişilerin tek çözüm noktası ya kefil ile ya da ipotek yolu ile kredi imkanından faydalanmaktır. Bunun dışında kefilsiz şartsız kredi imkanı verilmez.

Yaşa Göre Bankaların Verdiği Kredi Tutarları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her banka farklı farklı yaş sınırları belirler. Bu durumda da bazı kişilere esneklik sağlayabilmektedirler. Fakat bir genelleme olarak sizler için araştırdık ve hangi bankanın ne kadar kredi miktarı vereceğini ayrıca da belirlediği yaş sınırını sizlere sunacağız. Bu duruma geçmeden önce hatırlatmak isterim ki sadece yaş sınırları bankadan bankaya değişmekte değil, aynı zamanda bankadan bankaya verilen kredi tutarları da değişmektedir.

  • Vakıflar Bankası: Yaş Sınırlaması olarak 80’dir. Kredi miktarı olarak ise 20.000 TL imkanı sağlamaktadır.
  • Fibabanka: Yaş sınırlaması olarak 80 yaşına kadardır. Vereceği limitler ise kişinin talebine göredir.
  • Denizbank: Aynı şekilde bu bankanın da yaş sınırlaması 80’dir. Kredi limitleri ise müşterinin isteğine göre değişmektedir.
  • Aktif Bank: Yaş sınırlaması olarak 80’dir. Kredi Limiti ise 40.000 TL’dir.
  • ING Bank: Yaş sınırlaması olarak 70’dir. Kredi limiti olarak ise 15.000 TL’dir.
  • PTT Bank: Yaş sınırı 80’dir. Kredi limitlerini emekli müşterilere sunmaktadır.
  • TEB: Yaş sınırı olarak 70 yaşına kadardır. Kredi limiti talebe göre değişir.
  • Odeabank: Yaş sınırı 70 olan bir bankadır. Kredi limitleri de isteğe göre değişmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?