Ana Sayfa EKONOMİ 13 Ağustos 2017

Kamu Bankaları Alacaklarını Varlık Yönetim Şirketlerine Satabilecek!

Kamu Bankaları Alacaklarını Varlık Yönetim Şirketlerine Satabilecek!

Kamu bankalarının donuk alacaklarını bu alanda hizmet veren varlık yönetim şirketlerine satabilmeleri ile ilgili usul ve esasları belirleyen yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kamu bankalarının alacaklarını varlık şirketlerine satabilmelerine ilişkin yeni yönetmeliğe göre; sermayesinin yarısında çoğu dolaylı olarak ya da doğrudan kamunun kontrolünde olan bankalar ve bu bankaların ortağı pozisyonundaki finansal kuruluşlar alacaklarını varlık yönetim şirketlerine satmalarına dair usul ve esasların yeniden düzenlendiği, bu yeni yönetmeliğin 19 Ekim 2005 tarihinde düzenlenen 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 93. ve 143. Maddelerine göre hazırlandığı, yönetmeliğin Bankacılık Kanunu’nun 3. Maddesinin kapsadığı ortaklıkları ve 1. Maddesinin kapsadığı bankaları ilgilendirdiği konusunda bilgi veriliyor.

Yeni yönetmelikte ayrıca kamu bankaları tarafından varlık yönetim şirketlerine satışı söz konusu olan donuk alacakların satışına dair uyulması gereken tüm kurallar belirtiliyor. Kamu bankaları ile haiz ortaklığı bulunan finansal kuruluşların yönetim kurullarının uyması gereken ödeme şartları, piyasa şartları, teminat ile ilgili şartlar, kredi borçlusu olan müşterinin varlık durumu, gelecek süreçteki yasal takiplerin sonuçlarının neler olabileceği gibi konular detaylı olarak ele alınarak, maliyet analizleri ile ilgili ilkeler de açıkça belirtildi.

Belirtilen yeni düzenleme hükümlerine göre kamu bankalarının alacaklarına konu olan alacakların satış sürecinde ilgili kanuna uyularak hayata geçirilmesinin zorunlu olduğu, bu süreçte alacakların taşıması gereken şartlar, satış sürecindeki ihale dönemleri ve sonuçları gibi detaylara da yer verildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenleme ile kamu bankaları da bundan böyle alacaklarını yönetmelikte belirtilen tüm şartlar yerine getirildiği takdirde varlık yönetim şirketlerine devredebilecekler.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?