Ana Sayfa EKONOMİ 10 Aralık 2017

İnternet ve Telefon Konuşma Vergisine Düzenleme

İnternet ve Telefon Konuşma Vergisine Düzenleme

Özel tüketim vergisine tabi olan Cep Telefonu görüşmeleri ve İnternet kullanımı arasındaki vergi dengesizliği yeni düzenlemeyle giderildi. Resmi Gazete’nin bugün yayınlanan sayısındaki kanun ile birlikte telekom hizmetlerinde yaşanan vergi belirsizliğinin önüne geçilmiş oldu.

Bir süredir gündemde olan, cep telefonu ile yapılan görüşmelerden alınan yüzde 25’lik, sabit telefonlardan yapılan görüşmelerden yüzde 15, mobil internet kullanımından alınan yüzde 5’lik ÖTV’lerin %7,5 olarak tek bir çatı altında toplanmasına yönelik yapılan düzenlemelerde sona gelindi. Bazı Vergi Kanunları ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun üzerinde yapılan değişiklikler ile birlikte söz konusu kullanımların vergilerinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliklere göre faturalarda yer alan hatalı bedeller, düzeltilmesi gereken işlemler gibi konular hazine payı matrahı haricinde tutulacak.

KATKI PAYLARI BTK TARAFINDAN TAKİP EDİLECEK

Mevcut sistemde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca izlenen Evrensel Hizmet Katkı Payı artık BTK tarafından izlenecek ve yapılan tahsilat işlemlerinden sonra Bakanlık bünyesine gönderilecek. Söz konusu kanun ile birlikte işletmecilere, hazine payı, EHKP gibi konular için yeniden yapılandırma süreci imkanı tanınacak.

Bu kapsamda ise hali hazırda devam eden davalardan kurtulunması için incelenen dönemler için alınacak gecikme faizleri yerine Yİ-ÜFE alınacak ve 3 katı şeklinde alınan cezai koşulların tahsili gerçekleştirilmeyecek. Söz konusu düzenleme ile birlikte cep telefonu vasıtası ile birlikte yapılan görüşmelerden alınan %25’lik, sabit telefon üzerinden yapılan görüşmelerde %15, internet data hizmetlerinden alınan %5’lik Özel İletişim Vergileri, tek bir oranda birleşecek ve bu oran %7,5 olarak hesaplanacak. Bu şekilde abonelerin, ne şekilde vergilendiğini anlaması konusundaki belirsizliğin önüne geçilmiş olunacak.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?