Ana Sayfa KREDİ 11 Aralık 2017

İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir?

Kredi Bankam ekibi olarak En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları ile ihtiyaç kredisi hesaplama yaparak sizin için en uygun krediyi bulabilirsiniz.

Vatandaşın bankalardan en çok talep ettiği İhtiyaç kredisi tüketici kredileri içerisinde en çok talep gören ve kullanılan kredidir. İhtiyaç kredileri genellikle düşük tutarlı acil ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. Herhangi bir teminat göstermeden, bankalar tarafından gelir durumu, kredi notu ve diğer bankalarla olan daha önceki ilişkileri doğrultusunda yapılacak araştırma sonunda kolaylıkla kullanılabilir. İhtiyaç kredisi için belirlenen tutar ve vade, kullanılacak krediye özgü, tek seferlik tanımlanır. Tekrar kredi başvurusu yapılması durumunda yeniden belirlenmektedir.

İhtiyaç kredileri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından düzenlenen kurallar çerçevesinde tüm bankalardan kullanılmaktadır. Son düzenlemelere göre ipotekli veya ipoteksiz ihtiyaç kredileri için en yüksek vade 48 ay olarak belirlenmiştir. Gerçek kişiler tarafından eşya alımı, eğitim, evlilik, tatil gibi ihtiyaçlar için tercih edilmekle birlikte kredi kartı borcu kapama, bireysel borç kapama gibi durumlarda da tercih edilmektedir. Bu yüzden bankalar eğitim kredisi, tatil kredisi, borç kredisi, evlilik kredisi, bayram kredisi gibi isimler kullanarak ihtiyaç kredilerini çeşitlendirmiştir, bu ortamda sizin ihtiyacınıza en uygun ve düşük faizli krediyi bulmak zorlaşmaktadır.

Kredibankam.net ihtiyaç kredi hesaplamalarında farklı türlerdeki tüm ihtiyaç kredilerini sizin için listeliyoruz, size en uygun krediyi buluyoruz.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2018

Banka Kredi Faiz Oranı
İş Bankası Anında Kredi %1.29
İş Bankası Anında Kredi (Sigortasız) %1.35
Odeabank Bireysel Finansman Kredisi %1.39 – %1.49
Yapıkredi Bireysel İhtiyaç Kredisi %1.29 – %1.39
Halkbank Bordro 24 İhtiyaç Kredisi %1.20
Halkbank Bordro 24 İhtiyaç Kredisi (Masrafsız) %1.25
Ziraat Bankası Çalışanın Artısı Kredi Paketi %1.19
Ziraat Bankası Çalışanın Artısı Kredi Paketi (Masrafsız) %1.24
Garanti Bankası Dijital Kredi %1.29 – %1.89
Akbank Direkt İhtiyaç Kredisi %1.45
Akbank Direkt İhtiyaç Kredisi (Sigortasız) %1.65
Halkbank Emekli Mini Kredi %1.12
Denizbank Emekli Müşterilerine Webde Kredi %1.33 – %1.35
Ziraat Bankası Emeklinin Artısı Kredi Paketi %1.19
Ziraat Bankası Emeklinin Artısı Kredi Paketi (Masrafsız) %1.24
Denizbank Facebook’ta Kredi %1.35 – %1.62
Denizbank Hoş Geldin Kredisi %1.33- %1.49
İng Bank İhtiyaç Kredisi %1.69 – %1.84
QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi %1.29 – %1,76
Denizbank İhtiyaç Kredisi %1.74
Cepteteb İhtiyaç kredisi %1.39
TEB İhtiyaç Kredisi %1.65
Abank İhtiyaç Kredisi %1.43 – %1.50
Enpara İhtiyaç Kredisi (Masrafsız) %1.42 – %1.49
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Kampanyası %1.29
Halkbank İhtiyaç Kredisi Kampanyası %1.25
Halkbank İhtiyaç Kredisi Kampanyası (Masrafsız) %1.30
Vakıfbank İnternetten Anında Kredi %1.29
Vakıfbank İnternetten Anında Kredi (Sigortasız) %1.43
Denizbank Kamu Müşterilerine Webde Kredi %1.59 – %.168
QNB Finansbank Kamu ve Finansmaaş Müşterilerine Özel Kredi %1.28 – %1,74
İng Bank Kişiye Özel Faiz Oranlı İhtiyaç Kredisi %1.29 – %1.49
Akbank Kredim Akbank’ta %1.29 – %1.45
Denizbank Maaş Müşterilerine Webde Kredi %1.38 – %1.54
İş Bankası Maaşım İş Bankası’nda Kampanyası %1.27
İng Bank Mini Kredi %1.69 – %1.84
Yapıkredi Mobilden ve İnternetten Anında Şubesiz Kredi %1.35 – %1.49
Halkbank Mutlu Emekli Kredisi %1.20
Halkbank Mutlu Emekli Kredisi (Masrafsız) %1.25
Odeabank Nakit Hazır İhtiyaç Kredisi %1.39 – %1.49
QNB Finansbank Online Kredi %1.27 – %1,72
TEB Pratik İhtiyaç Kredisi %1.55
Garanti Bankası Sonbahar Kredisi %1.29 – %1.89
Vakıfbank Sonbahar Kredisi Kampanyası %1.24
Vakıfbank Sonbahar Kredisi Kampanyası (Masrafsız) %1.29
Denizbank Web’de İhtiyaç Kredisi %1.65 – %1.78
Ziraat Bankası Ziraat Kredi Paketi %1.24
Ziraat Bankası Ziraat Tüketici Kredi Paketi (Masrafsız) %1.29

İhtiyaç Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi hesaplamasında temel olarak üç unsur kullanılmaktadır. Bunlar kredi tutarı, vade ve faiz oranıdır. Kullanılacak kredi tutarı, seçilen vade süresine göre eşit taksitlere bölünür. Her bir taksit ödemesinden sonra kalan anapara borcu üzerine belirlenen faiz uygulanarak kalan anapara ve faiz tutarı belirlenir. Ödenecek faiz tutarına Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen %15 KKDF ve %5 BSMV ödemeleri taksitlere eklenerek ödeme planı oluşturulur. Kredi ödeme planı incelendiğinde her taksit ödemesinden sonra kalan anapara borcu azaldığından, ödenen faiz tutarı da azalmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB) adlı kurumun kişilerin tüm bankalardaki hesap hareketleri, bireysel kredileri ve kredi kartı gibi verilerini analiz edilmesi sonucu oluşturulan puandır. KKB tarafından oluşturulan Findeks adlı bir araç vasıtasıyla kişiler gerektiğinde kendileri de kredi notu bilgilerini talep edebilir. Buradan örnek Findeks Risk Raporu’nu inceleyebilirsiniz. Findeks Risk Raporu’na göre kişi için 1 ile 1900 arasında bir puan belirlenmektedir.

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu en az 1 en fazla 1900 olabilir. Kişinin kredi notunu, kredi başvurusu yapılan banka tarafından incelenerek, bankanın kredi politikaları kapsamında kredi tahsisi gerçekleştirilir. Aşağıdaki tabloda puan aralıklarına göre hangi risk grubunda yer aldığını ve kredi tahsisinin gerçekleşme ihtimallerini inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Risk Grubu Kredi Tahsis İhtimali
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

İhtiyaç Kredisi Masrafları Hangileridir?

Bankalar kişilere ihtiyaç kredisi tahsis ederken bazı ücretleri kredi geri ödeme tutarına dahil ederler. Bu masraflar BDDK tarafından düzenlenmekte ve kontrol edilmektir. Başlıca kredi masrafları;
• Hayat sigortası
• Kredi tahsis ücreti (Dosya Masrafı)

Bu masraflar bankalar tarafından bazı krediler için uygulanmayabilir. Masraflar için üst sınırlar BDDK tarafından belirlenmiş olsa da uygulama inisiyatifi bankaların elindedir.
İhtiyaç kredi hesaplama yaparken, maliyetinizle birlikte bu masrafları da dikkate almanız, kredileri doğru karşılaştırmanızda yarar sağlayacaktır.

Ne Kadar Kredi Tahsis Ücreti (Dosya Masrafı) Ödenir?

İhtiyaç kredisi kredi tahsis ücreti (dosya masrafı), bankaların kredi kullandırma işlemlerinde yaptıkları operasyonel maliyetin karşılığında talep ettiği ücrete verilen addır. Her bir ihtiyaç kredisi için bankalar, kredi tutarının binde 5’i oranında dosya masrafı talep edebilir. Kurumlara ödenecek ekspertiz masrafı, kredi hayat sigortası gibi ücretler dosya masrafının dışında tutulmaktadır.

Dosya masrafı oranı BDDK tarafından belirlenmektedir. Bankalar tarafından bazı krediler için talep edilmediği durumlar söz konusu olmaktadır. Ne kadar dosya masrafı olacağına örnek vermek gerekirse 10.000 TL ihtiyaç kredisi için banka en fazla 50 TL dosya masrafı talep edebilecektir.

KKDF ve BSMV Nasıl Hesaplanır?

KKDF olarak bilinen “Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu” bankaların taksitlerin içerisinde sizden tahsil ederek hazineye aktardıkları bir fon türüdür. Günümüzde geçerli KKDF oranı %15’tir bu oran bankalara ödediğiniz faiz tutarı üzerinden hesaplanır. Örneğin taksit içerisindeki faiz ödemeniz 100 TL ise, bunun için ödeyeceğiniz KKDF tutarı 15 TL’dir.

BSMV olarak adlandırılan “Banka Sigorta Muameleleri Vergisi” yine bankaların kredi taksit tutarına dahil ederek sizden tahsil ederek maliyeye aktarılır. Güncel BSMV oranı %5’tir ve yine ödediğiniz faiz tutarı üzerinden hesaplanır. Örneğin taksit tutarı içerisindeki faiz tutarı 100 TL ise, bunun için ödeyeceğiniz BSMV tutarı 5 TL’dir.

İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir?

Bankalar kredi tahsis miktarını arttırmak için farklı ihtiyaçlara göre farklı koşullar sunarak kredi ürünlerini çeşitlendirmektedir. Kredi kullanmaya karar verdiğinizde ihtiyacınızın türüne göre daha uygun bir ihtiyaç kredisi bulabilirsiniz. Genellikle farklılaştırılan bu kredilerde genellikle başvuru şartları, ödeme seçenekleri, faiz ve masraf oranları değişiklik göstermektedir. Bankalar tarafından sunulan başlıca ihtiyaç kredisi türleri;

 • Eğitim Kredisi
 • Eşya Kredisi
 • Tatil Kredisi
 • İpotekli İhtiyaç Kredisi
 • Tatil Kredisi
 • Evlilik Kredisi
 • Eğitim Kredisi

İhtiyaç kredi hesaplama yaparken kredi isimleri ve kredi açıklamalarında, kredinin hangi türe yönelik olduğu belirtilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Kullanırken Ne Kadar Gelir Olmalı?

Birçok ihtiyaç kredisi için bir gelir beyan etmeniz gerekir. Ancak her tür kazanç bankalar tarafından gelir olarak kabul edilmeyebilir. Bankanın gelir kabul etmesi için kazancın düzenli olması ilk aranan özelliktir. Ayrıca bu düzenli geliri belgelemeniz gerekir. Ayrıca aile fertlerinin gelirleri sizin başvuracağınız kredi için bazı bankalarca gelir olarak kabul edilebilir. Kesin olmamakla birlikte Eş, anne, baba gibi aile üyelerinin gelirlerini sunmanız durumunda kredi tahsis olasılığı yükselebilmektedir.

İhtiyaç Kredisi İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Öncelikle bir kredi başvurusu yapabilmeniz için reşit yani 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Başvuracağınız kredinin türüne göre değişiklik göstermekle birlikte standart olarak talep edilen başlıca belgeler şunlardır;

 • TC. kimlik belgesi
 • İkametgah veya elektrik, su, doğalgaz gibi herhangi bir fatura
 • Gelir Belgesi;
  • Kamu yada özel sektör çalışanları için maaş bordrosu. Bununla birlikte birçok banka Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümü de istemektedir.
  • Serbest meslek mensupları için vergi levhası, bilanço, ticaret sicil gazetesi.
  • Emekliler için maaş hesabı ekstresi.
  • Kira geliri için kira sözleşmesi, tapu ve kiranın yattığı banka hesap ekstresi.
  • Çiftçiler için çiftçilik belgesi, arazi tapusu.

Bunların dışında örneğin daha önce hesabınız olan bir bankadan kredi kullanıyorsanız bazı belgeler istenmeyebilir veya belgeleri güncellemeniz talep edilebilir. Ayrıca kredi tutarının büyüklüğüne göre bankalar ek belgeler isteyebilir.

Özel Sektör Çalışanı Kamu Çalışanı Emekli Serbest Meslek
T.C. Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Belgesi
İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi
Maaş Bordrosu Maaş Bordrosu Hesap Cüzdanı Vergi Levhası
SGK Hizmet Dökümü *Ek Gelir Belgesi *Ek Gelir Belgesi Oda Sicil Kaydı
İşyeri İmza Sirküleri Bilanço – Gelir Tablosu
*Ek Gelir Belgesi *Ek Gelir Belgesi

* Ek gelir belgesi varsa sunulur, şart değildir.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kullanacağınız kredi taksitlerinin bütçenizi sarsmayacak seviyede olması gerekir. Bu yüzden öncelikle aylık taksit tutarına dikkat etmelisiniz, taksit tutarı ödeyebileceğiniz seviyede olmalıdır. İhtiyaç kredileri için en yüksek vade 48 aydır, dolayısıyla ihtiyaç kredi hesaplaması yaparken en yüksek vade 48 ay olarak belirleyip kredi tutarını buna göre dengeleyebilirsiniz.

Bankalar genelde aylık taksit tutarı beyan ettiğiniz aylık gelirinizin %50-%70’in üzerinde olamayacak şekilde taksit tutarlarını ayarlarlar. Bazı durumlarda kefil göstererek, kefilinizin geliri de hesaba katılarak taksit tutarı yükseltilebilir. İpotekli ihtiyaç kredisi kullanmanız durumunda taksit tutarını arttırabilirsiniz. Ancak burada ipotek için kullanılan gayrimenkul üzerindeki hak sahiplerinin rızası istenir.

Kullanacağınız ihtiyaç kredi için araştırma yaparken bankaların sadece faiz oranlarını değil kredinin toplam maliyetini baz alın. Çünkü bazı kredilerin faizleri düşük gözükse bile dosya masrafı, hayat sigortası gibi faktörler devreye girdiğinde yüksek bir maliyet ortaya çıkabilir. Bunun için krediyi kullanmadan önce sizden talep edilecek tüm ücretleri öğrenin.

Bankalar arasında bazı sınırlar içerisinde yüksek rekabet olduğundan mümkün olduğunca fazla ihtiyaç kredisi teklifi almaya çalışın. Ancak sadece kredi çıkıp çıkmayacağını denemek için kredi başvurusu yapmayın.
Başvuru yapmaya karar verdiğinizde kredinin tüm koşullarını dikkatlice inceleyin, sizden talep edilecek belgeleri ve ücretleri önceden öğrenin. İmzalamanız istenen tüm belgelerin içeriğini ve bağlayıcı unsurlarını dikkatlice gözden geçirin.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Onaylanır mı?

İhtiyaç kredilerini araştırdınız ve en uygun ihtiyaç kredisi için başvuru yaptınız. Şimdi aklınıza gelen soru “bana ihtiyaç kredisi çıkar mı?” Bunun cevabı herkes için farklılık gösterebilir ancak temelde aşağıdaki üç unsur kredi çıkması olasılığı yükseltir.

 • Bordrolu olarak çalışıyor olmanız ve SGK ödemelerinizin düzenli yapılıyor olması.
 • Kredi notunuzun yüksek olması yani KKB kadınızın bozuk olmaması.
 • Beyan ettiğiniz gelirin halen aktif kredileriniz ve yeni kullanacağınız kredi taksitlerinin tamamını karşılayabilecek seviyede olması.

Peki kredi başvurunuzun onaylanmaması neden olur? Öncelikle son zamanlarda farklı bir kredi başvurusundan ret yanıtı aldıysanız yüksek olasılıkla yeni kredi başvurunuz da ret olarak cevaplanacaktır. Bu durumda yeni kredi başvurusunu en az 21 gün bekleyerek tekrar yapmanızda fayda vardır.

Kredi notunuzun düşük olması, KKB kaydınızda herhangi bir bozukluk, örneğin daha önceki kredi ödemelerinde aksama, kredi kartı ödemelerinde gecikme gibi durumlar kredi notunuzu kötü yönde etkileyen faktörlerdir. Bu gibi bir durumda öncelikle kredi notunuzu yükseltecek adımlar atmanızda fayda olacaktır.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

Tüketici kredileri ve bireysel krediler için faiz oranları Merkez Bankası tarafından düzenlenir. Merkez bankası belli dönemlerde faizler için alt ve üst sınırları belirleyen kararlar alır. Bankalar da bu alt ve üst sınır çerçevesinde kendi kredi faiz oranlarını belirler. Bireysel kredi faizlerinin bankadan bankaya değişmesinin temel nedeni budur. Hatta bankalar, aynı kredi için sadece başvuru kanalını göz önüne alarak farklı faiz oranları belirleyebilmektedir.

Bu yüzden Kredibankam.net adresinde tüm bu farklı faiz oranlarını görüp, kendinize göre hesaplamalar yapabilir, en uygun kredi faiz oranlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi ve Nakit Avans Arasındaki Fark Nedir?

Ülkemizdeki finansal piyasa düzenlemelerine göre kısa vadeli acil nakit ihtiyaçları için iki enstrüman kullanılmaktadır. Bunlar İhtiyaç kredileri ve nakit avanslardır. Bu ikisi temelde birbirine benzer, nakit avanslar daha küçük tutarlı ihtiyaç durumlarından tercih edilirken, daha yüksek tutarlar için ihtiyaç kredisi kullanılır. Nakit avansın en büyük avantajı çalıştığınız bankanın sizin adınıza daha önceden belirlediği bir tutar ve oranla dilediğiniz an, herhangi bir belge ibraz etmeden size sunmasıdır. Temel farklardan bir diğeri ise, nakit avans için faiz oranları genelde daha yüksektir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Uygun Olur mu?

Gelirinizin çekmek istediğiniz kredi tutarını karşılamaması durumunda ipotek göstererek çekeceğiniz kredi tutarını en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredilerinde teminat olarak gösterilen gayrimenkulün türüne göre belirlenen kredilendirme oranları bulunmaktadır. Bankalar genelde iş yeri ve konut gibi gayrimenkuller için değerinin %75’i oranında kredilendirme yapabilmektedir. Diğer taraftan arsa, tarla gibi gayrimenkuller için bu oran %50 seviyelerinde bulunmaktadır. Kredi araştırması yaparken eğer yüksek tutarda bir kredi ihtiyacınız varsa, ipotek opsiyonlu ihtiyaç kredilerini gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Kullanabilirsiniz?

Ne kadar kredi kullanabileceğinize karar vermediyseniz, birkaç unsuru göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Öncelikle Findeks Kredi Risk Raporunuzu alarak kendi kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzun durumuna göre kredi çıkma olasılığını kolayca belirleyebilirsiniz. Bunun ardından beyan edebileceğiniz geliri göz önünde bulundurmanız gerekir, ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı beyan ettiğiniz gelirin ancak %50-70’i kadar olabilir. Kredi için bir kefil yada ipotek kullanmayı düşünüyorsanız bunların tutarlarına göre kredi tahsis tutarını arttırabilirsiniz.

En Fazla Kaç Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Kullanabilirsiniz?

BDDK tarafından yapılan son düzenlemelere göre tüm ihtiyaç kredileri için en yüksek vade 48 ay olarak belirlenmiştir. Kredi taksit tutarını sizin için uygun seviyelere düşürmek için kredi vadesini yükseltebilirsiniz. Ancak bu durumda faiz oranının artmasına ve kredi maliyetinin yükselmesine neden olacaktır. Bunların arasında bir optimizasyon yaparak uygun oranlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Borç Kapatmak İçin İhtiyaç Kredisi Çekilir mi?

Yapılan son düzenlemeler çerçevesinden kredi, kredi kartı borcu kapatmak için ihtiyaç kredisi kullanmanın önü açılmıştır. Hatta birçok banka bunun için “Borç Kapatma Kredisi” adıyla müşterilerine çeşitli özelliklerde krediler sunmaktadır. Borç kapatma kredisi için başvuru yapmadan önce ihtiyacınız olan kredi tutarını belirlemeniz gerekir. Mevcut borçlarınızda herhangi bir aksama olmamasına özen göstererek, kredi notunuzun düşmesini engelleyebilirsiniz. Böylece kredi çıkma olasılığını yükseltmiş olursunuz. Bu konuda bankaların özellikle borç birleştirme, kredi ve kredi kartı yapılandırma alternatiflerini iyice değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Nasıl Uygulanır?

Kullandığınız kredinin taksitlerini ödemekte zorlanmanız durumunda, fazladan gecikme faizi ödemek yerine bankanızdan “Kredi Yapılandırma” talebinde bulunmanız daha doğru olacaktır. Kredi yapılandırma temelde kalan ana para borcunuzun bir nevi yeniden kredilendirmesine benzer. Yapılandırılan kredi vadesi uzayacağından ödenecek taksit tutarları daha düşük olacak ve size ödeme kolaylığı sağlayacak aynı zamanda kredi maliyetinizi düşürecektir.

Kredi yapılandırma talebi belli koşullarda yapılabilmektedir. Henüz kredi taksit ödemelerinde herhangi bir aksama yaşanmadı ancak gelecekte olacağını düşünüyorsanız, yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu talebin onaylanması bankanın inisiyatifinde bulunmaktadır. Diğer taraftan kredi borcunuzu en az 90 gün boyunca hiçbir şekilde ödememeniz durumunda yasal olarak yapılandırma hakkınız ortaya çıkar. Bunun için banka size 90 günden sonra 7 gün ek süre vererek yeniden yapılandırma talebinizi iletmenizi ister. Bunun sonucunda yeniden yapılandırma yapılır.

İhtiyaç Kredisi Erken Kapatılabilir mi?

Kullandığınız kredinin erken kapatılmasının önünde herhangi bir engel yoktur. Ancak kredinin erken kapatılması durumunda uygulamada bir indirim söz konusu değildir. Kredinizi erken kapatarak kalan faiz ödemelerinden imtina etmiş olursunuz. Tabi buda toplam kredi maliyetinizin düşmesini sağlayacaktır. Konut kredileri için erken kapatma durumunda belli bir oranda ceza uygulanmakta ancak ihtiyaç kredisinde herhangi bir ceza söz konusu değildir.

İhtiyaç Kredisi Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi taksit ödemelerinde aksama yaşanması durumunda bankalar, kredi faiz oranının %30 fazlasını gecikme faizi olarak hesaplayabilir. Kredinizin aylık faiz oranı %1,00 olduğunda gecikme faiz oranı en yüksek %1,30 olacaktır. Gecikme faizi aksatılan anapara ve faiz üzerinden hesaplanır.

Başkasının İhtiyaç Kredisi İçin Kefil Olunur mu?

Başvurulacak kredi tutarını arttırmak için kefil opsiyonu değerlendirilebilmektedir. Bir gerçek kişinin kefil olabilmesi için kredi başvurusunda bulunacak gereklilikleri sağlaması beklenir. Aynı zamanda kefil olacak kişiden krediyi kullanan kişiden istenen tüm belgeler talep edilebilir. Burada bankalar yine kefilin kredi notu ve gelirine bakarak toplamda bir kredi tahsis tutarı belirler.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

“Kredi borcumu ödemezsem ne olur?”, “yasal takip süreci ne zaman başlar?” diyorsanız, bu durum BDDK’nın belirlediği belli kurallar çerçevesinde tüm bankalar tarafından aynı şekilde uygulanmaktadır. Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre birbirini takip eden iki taksit ödemesi gecikmesi durumunda, bankalar kredi tutarının tamamını talep etme hakkına sahip oluyor. Banka tarafından size gönderilen bir tebligat aracılığıyla kredi tutarının tamamının ödenmesi isteniyor. Ancak genelde bankalar bu ilk tebligatta sadece geciken taksit ödemelerinin toplamını 30 gün içinde ödenmesini talep ediyor.

Bunun sonucunda da kredi borcunuzu ödemezseniz, banka 90 gün sonunda size 7 günlük yeniden yapılandırma için bir ek süre tanıyor. Yeniden yapılandırma talebinde bulunmamanız durumunda hakkınızda yasal takip süreci başlatılıyor. Bu durumda bir avukat veya bir varlık şirketi ile muhatap olmaya başlıyorsunuz. Sizinle uzlaşma yoluna gidildiğinde borcu yeniden yapılandırabilirsiniz. Uzlaşma olmadığı takdirde maaşınıza veya varlıklarınıza haciz işlemi başlatılabilir. Maaş haczi olması durumunda aylık gelirinizin ¼ oranında haciz uygulanabilir. Ayrıca belli durumlarda hapis kararı da verilebilir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?