Ana Sayfa KOSGEB 12 Ağustos 2017

Ev Hanımları Toplu Para Ödeyerek Emekli Olabilir Mi?

Ev Hanımları Toplu Para Ödeyerek Emekli Olabilir Mi?

Ülkemizde ev işleri ile uğraştığı için çalışamayan dolayısı ile SSK primleri ödenmeyen 12  milyondan fazla ev hanımı bulunmaktadır. Bu kişiler, ilerleyen yıllarda mağdur olmamak için bir şekilde sigorta kapsamına girerek emeklilik hayalleri kurmaktadır. Peki çalışmayan ev hanımları emekli olabilir mi?  Ev hanımları nasıl emekli olabilir? Ev hanımları prim yatırarak emekli olabilir mi? Bu soruların yanıtları için bir araştırma yaptık ve ev hanımları için emeklilik koşulları hakkında bir yazı yazmaya karar verdik. İşte ev hanımları için emeklilik yolları.

Çalışmayan Kadınlar Nasıl Emekli Olabilir?

Ev hanımlarının aktif olarak ekonomiye somut katkısı olmasa da günlük ev işlerini yaptıklarından onlar da genel olarak çalışan kişiler olarak kabul edilebilir. Ama ülkemizde mevcut SGK sisteminin ayakta kalabilmesi ve ilerleyen yıllarda emekli olacak kişilerin maaşlarını ödeyebilmek için her çalışandan prim almak zorundadır. Ev hanımlarının geliri olmadığı için bu pek mümkün değildir.

Peki kadınlar nasıl emekli olabilir? Bunun için öncelikle bayanların pek bilmediği birkaç meslek hakkında bilgi vermek doğru olacaktır. Çünkü, ev hanımları evde sadece birkaç saat çalışarak emeklilikleri için gerekli olan primleri kazanabilirler.

Evde havlu kenarı işleme, süs eşyaları yapma, evde paketleme işleri yapma gibi ek gelir kaynakları ile ev hanımları birkaç saatlik el işi ile aylık hem emeklilik için primlerini ödeyebilir hem de ev işlerini aksatmadan çocuklarına da bakabilir.

Bu seçenek olarak ev hanımları için bir tercih olacaktır. Ama bunun dışında, özellikle eşlerinin geliri iyi olan ev hanımları da dışarıdan prim ödemek kaydı ile emekli olabilir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Yasası Çıktı Mı?

Aşağıdaki video haberinde ev hanımlarına kısa yoldan emeklilik şartları anlatılmıştır. Meclise verilen bir kanun tasarısına göre ev hanımları toplu para ödeyerek emekli olabilecekler. Ama bunun mümkün olması için hem ev hanımlarında toplu paranın olması hem de bu kanunun kabul edilmesi gerekmektedir. Şimdilik bununla ilgili bir somut gelişme olmasa da yakın bir dönemde yeniden bir kanun tasarısı verilerek ev hanımlarına emeklilik uygulamasının başlatılması söz konusu olabilir.

Ev Hanımlarının İsteğe Bağlı Sigortalı Olmaları

Ev hanımları her ay belli bir prim ödeyerek hem emeklilik hakkı elde ederler hem de sağlıktan yararlanma imkanına kavuşurlar. Bayanların emekli olabilmesi için en çok tercih edilen yöntem isteğe bağlı sigorta yatırma işlemidir. Bunun dışında, tarım işi ile uğraşan ev hanımları, köylü kadınlar, hayvan besleyen kadınlar da tarım bağkur kaydı yaptırarak emeklilik için başvuru yapabilirler. Tarım bağkur kaydı ve diğer gelir getirici işlerde çalışan bayanlar, sigorta primi olarak daha yüksek ödemeler yapmak zorunda kaldıkları için genelde bu yöntemi pek tercih etmezler.

Ev Hanımları İçin İsteğe Bağlı Sigorta Primleri

Evde duran başka yerde çalışmayan bayanlar,  SGK’ya başvurarak isteğe bağlı sigorta primleri ödemeye başlayabilir. Bunun için 2017 yılı itibari ile güncel isteğe bağlı sigorta ücreti olarak, 490 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret diğer asgari ücretle çalışan kişilerin primlerinden daha düşük olup, ülke genelinde emeklilik için prim yatırılan en düşük sigortalılık türüdür. Bu düşük primler nedeni ile birçok kişi, ev hanımı olarak isteğe bağlı olarak SSK’lı olmaktadır.

Ev Hanımları İsteğe Bağlı Olarak Ne Zaman Emekli Olabilir?

İsteğe bağlı olarak emekli olmak isteyen ev hanımları aşağıdaki koşulları sağlaması gerekmektedir. Bunlar;

  • Herhangi bir yerde SSK’lı olarak çalışmamak
  • İsteğe bağlı olarak 9000 gün prim yatırmak
  • Yaş olarak 58 yaşını doldurmak
  • Emeklilik yaşı gelmeden 3.5 sene önce SSK’lı olarak giriş yaptıran kadınlar 7200 gün ile emekli olabilirler. Bu nedenle birçok kişi son 3.5 sene SSK’lı girişi yaptırmaktadır.

Bunun dışında 61 yaşını doldurup da prim gün sayısı da 5400 gün olan bayanlar da emeklilik hakkı elde ederler. Bu sayede ev hanımları erken emekli olma şansı yakalamış olurlar. Erken emeklilik koşullarından biri de yaş sınırıdır. 61 yaş sınırını geçen bayanların sigortalılığa esas gün sayısı 5400 günü geçtiyse emekli olabilir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?