Ana Sayfa EKONOMİ 4 Aralık 2017

Erdoğan Konuştu Dolar Haftaya Düşüşle Başladı

Erdoğan Konuştu Dolar Haftaya Düşüşle Başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklaması üzerine haftaya yükselişle başlayan dolar düşüşe geçti ve kritik 3,90 seviyesinin altını gördü. Peki dolar ne kadar oldu? Euro da düşüşe geçti mi? Altın fiyatları ne durumda? Çeyrek altın ne kadar?

Son dönemlerde sürekli olarak yükseliş eğiliminde olan dolar, bu yükselişini durdurdu ve aşağı yönde eğilim göstermeye başladı.

ABD’den Ekim ayı fabrika siparişleri açıklandı ve %0,1ile beklentiden az düşüş yaşandı.

Dolar/TL beklentilerin üzerinde yükselen enflasyon verisinin TCMB’den faiz artırım beklentilerini artırmasıyla gerilerken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sermaye hareketlerinin sınırlandırılması ile ilgili bir talebi olmadığı açıklaması ardından kurda düşüş hızlandı.

Bu sabah saat 0916’da 3.9350/3.9376 seviyesinde olan ve 3.9456’ya kadar yükselen dolar/TL, enflasyon verisi ardından 3.92’li seviyelere geriledi. Erdğan’ın açıklamalrı ise dolar/TL’yi 3.90 seviyesinin altına çekti.

Dolar/TL 3.8939’a kadar geriledikten sonra saat 1716’da 3.8995 seviyesinde bulunuyor.

Bu sabah 4.3023/4.3056 seviyesinde olan sepet bazında TL aynı saatte 4.2581/4.2591, 4.6697/4.6735 seviyesindeki euro/TL 4.6168/4.6182 seviyesinde işlem gördü.
Yıllık tüketici fiyatları enflasyonu (TÜFE) Kasım’da yüzde 12.98’e yükselerek 2003’te açıklanan yeni serinin tarihi zirvesine gelirken, TCMB’nin 14 Aralık’taki PPK toplantısında geç likidite faizinde artış yapması yönünde beklentiler arttı ve bu beklenti ile TL dolar karşısında değerlenerek 3.92’nin altını gördü.
TÜFE Kasım’da giyim ve gıda fiyatları gruplarındaki artış ve kur geçişkenliğinin etkisiyle aylık bazda yüzde 1.49 ile beklentilerin üzerinde artış gösterirken yıllık TÜFE ise bir önceki ayki yüzde 11.90’dan yüzde 12.98’e yükseldi.

Artışın bütün harcama grupları geneline yayıldığı Kasım’da ekonomistler çekirdek göstergelerde devam eden bozulmaya da dikkat çekerken, olası faiz artırımının miktarının o güne kadar ki piyasa koşullarının belirleyeceğini söylüyor. yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, malvarlıklarını yurtdışına kaçırmayı isteyenlerle ilgili dün yaptığı açıklamaların farklı şekilde değerlendirildiğini belirterek, sermaye hareketlerinin sınırlandırılması ile ilgili bir talebi ya da talimatının söz konusu olmadığını söyledi.

Ağustos ve Eylül’de %1,0 üzerinde artış gösteren fabrika siparişlerinin Ekim’de %0,4 düşüş göstermesi bekleniyordu ve beklentiden iyi geldi, ancak dolar üzerinde hissedilir etkisi olmadı.
Dolar Endeksi haftaya yükselişle başladı ve ABD borsaları da rekor yükselişle açıldı. Dolar bugün euro, yen, frank ve Kanada Doları karşısında yükseliş yaşarken gelişen ülke para birimleri karşısında günün 2. yarısı itibariyle düşüş yaşıyor.

Türk Lirası varlıklar güne düşüşle başlamasının ardından yükselişe geçti. USD/TRY kuru 3,89 desteği altına gerilerken EUR/TRY ve CHF/TRY kurundaki düşüş %1,0 aştı, borsa günü %1,5 üzerinde yükselişle kapattı.

TL kurlarındaki güncel durum:
USD/TRY %0,50 düşüşle 3,8866 seviyesini gördü ve 20 Kasım’dan sonraki en düşük seviyeye geriledi.
EUR/TRY %1,05 kayıpla 4,6030 seviyesine geriledi. Euronun küresel piyasalarda değer kaybetmesi ile paritedeki düşüş hızlandı.
CHF/TRY %1,17 kayıpla 3,9468 seviyesine geriledi.
GBP/TRY 5,25 seviyesine doğru düşüş yaşıyor.

Geçtiğimiz hafta art arda rekorlar kıran dolar kuru, yeni haftanın ilk gününe de yükselişle başlamıştı. Geçtiğimiz haftayı 3,91 seviyesinden kapatan dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününde 3,94 seviyelerine kadar çıkarak piyasaları tedirgin etmeye başladı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan’ın önceki gün yaptığı konuşmayı düzeltmesi üzerine haftaya hareketli başlayan kur, saatler 17,00’ı gösterdiğinde 3,89 TL seviyesine kadar geriledi ve bu düşüş eğilimini sürdürüyor. Euro ise 4,62 TL seviyesine geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklaması

Önceki gün bazı işadamları yurt dışına para çıkarmaya çalışıyor diyen ve buna izin vermeyeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Dün bazı sinyalleri aldığımı belirtim. Önce orayı düzeltelim. Malvarlığını başka ülkelere kaçıranların bulunduğunu söylemiştim. Farklı değerlendirmeler yapıldığını gördüm. Türkiye, serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir. İsteyen herkesin yurtdışına parasını çıkarma hakkı vardır. Yurtdışından yatırımcı çekmenin yanında yurtdışına yatırım yapan da bir ülkeyiz. Yatırım için yurtdışına kaynak götürene, ihracat arayışı içinde olana, ticaret yapana asla sözümüz yoktur, olamaz.”

Altın Fiyatları

Geçtiğimiz haftalarda yine dolar kuru gibi rekor üstüne rekor kıran altın fiyatları da düşüşe geçti. Gram altın 159 TL seviyesine düşerken 255 TL’ye alıan çeyrek altın 261 TL’ye satışa sunuluyor. Cumhuriyet altını ise 1060 TL’ye alınıp 1076 TL’ye satışa sunuluyor.

Enflasyon Oranları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu 2017 Kasım Enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada enflasyon geçtiğimiz aya göre yüzde 1,49 oranında artış gösterirken, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 11,16 , bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,98 oranında artış gösterdi. TÜİK resmi sitesinden yapılan Tüketici Fiyat Endeksi açıklamasında şu ifadelere yer verildi , “Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %1,49 arttı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?