Ana Sayfa EKONOMİ 12 Ağustos 2017

Engelli Bireylere İthal Araç İşlemlerinde Kolaylık

Engelli Bireylere İthal Araç İşlemlerinde Kolaylık

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı geçmişte ithal araç getirmek isteyen engelli bireylerin işlemlerini sadece Ankara’dan yapmasını gerektiren düzenlemeyi değiştirdi. Bu sayede artık ithal araç için gerekli prosedürler Ankara’nın yanı sıra İstanbul, İzmir, Malatya, Rize, Kocaeli ve Mersin’den de gerçekleştirilebilecek.

6 Haziran tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Gümrük Muafiyeti Tebliği kapsamında engelli bireylerin kullanımına özgü eşyalar için çeşitli düzenlemeler gerçekleştirildi. Bu düzenlemeye göre özel tertibata sahip engelli araçlarının serbest dolaşıma giriş işlemleri artık İstanbul (Yeşilköy), İzmir Yolcu Salonu, Kocaeli (Gebze), Ankara Garı, Rize, Malatya ve Mersin gümrük müdürlükleri tarafından gerçekleştirilebilecek.

Kimler Engelli Aracı Alabilir?

Özel tertibata sahip engelli araçlarının gümrük muafiyeti bulunması bu araçların cazibesini arttıran bir özellik. Bu nedenle bireyler bu araçları daha düşük rakamlar ile yurt dışından getirtebiliyor. Engelli aracı alabilmek için bireyin ortopedik engelinin olması, özel bir tertibat ile araç kullanabilir olması ve Türkiye gümrük bölgesi içerisinde yerleşik durumda olması gerekiyor.

Engelli aracının işlemleri yapılırken kişilerden engel oranlarını göstermesi açısından sağlık raporunun yanı sıra çeşitli belgeler talep ediliyor. Bunun yanında araçta yer alan özel tertibatın hazır bir şekilde gelmesi gerekmekte. Bunun yanında getirilecek aracın 3 yaşından büyük olmaması ve de araç motor silindir hacminin 1600 cc’nin üzerinde olmaması en önemli şartlar arasında yer alıyor. Özellikle arazi taşıtlarının engelli aracı olarak yurt dışından getirilmesine ise izin verilmiyor.

Yurt dışından getirilmiş olan özel tertibatlı engelli araçları 3 yıl geçmeden başka bir engelli bireye satılamıyor. 3 yılın ardından ise yalnızca engelli bireyler arasında satış ve devir gerçekleşebiliyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?