Ana Sayfa GÜNDEM 14 Aralık 2017

Doğa Harikası Yerlere İmar Planı Çıkıyor

Doğa Harikası Yerlere İmar Planı Çıkıyor

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), dün Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarına göre Muğla-Datça, Antalya-Aksu, İzmir-Çiğli ve Şanlıurfa- Karaköprü’de imar planı değişiklikleri yapıldı.

Datça’da Kargı Koyu’na yakın olan yaklaşık 56 dönümlük Hazine arsasının imar değişikliği planı onaylandı. 56 hektarlık alanın yarısına konut yapılacak.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki ÖYK, Muğla-Datça, Antalya-Aksu ve İzmir-Çiğli ve Şanlıurfa- Karaköprü’de imar planı değişikliği yaptı.

Kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

‘Datça’nın tamamı Özel Çevre Koruma Alanı’

Kurul, Bodrum- Gökçebel ile Yahşi, Türkbükü, Konacık; İstanbul-Küçükçekmece ve Ümraniye, Antalya-Manavgat, Kemer-Alanya’daki gibi Hazine arazilerini özelleştirme kapsamına aldı.

ÖYK’nın belediyelerin imar planları dışında plan yapması tartışma yaratırken, “Şehirlere ihaneti artıracak”değerlendirmesine neden oldu.

Datça’da Kargı Koyu’nda yakın olan, yaklaşık 56 dönümlük Hazine arsasının imar planında yapılan imar değişikliği planını onayladı.

Datça Belediyesi yetkilileri, bu değişikliklerin söz konusu bölgedeki plana aykırı olarak yeşil alanın azaltıldığını söyledi.

Belediye başkanı Gürsel Uçar, imar planı değişikliğine, “Belediyeye sunmadan bir değişiklik yapılıyorsa orada iyi niyet aramam, rant vardır. Datça’nın tamamı Özel Çevre Koruma Alanı” sözleriyle tepki gösterdi.

56 hektarlık alanın yarısına konut, yüzde 24’üne park, yüzde 21’ine yol ve yüzde 3’üne de ibadet alanı yapılacak.

Antalya’da değişiklik

ÖYK, ikinci olarak da Antalya Expo Fuar Alanı’nda imar planı değişikliğini onayladı.

Aksu İlçesi, Solak Mahallesi sınırları içinde bulunan toplam bir milyon metrekarelik alanda plan değişikliği yapıldı. Yetkililer, bu değişiklikle arsanın yüzde 12’sine otel-ticaret-turizm alanı ile fuarın denize bağlantısını sağlayan kanal yapılabileceği bilgisini verdi.

İzmir-Çiğli’de 34 bin metrekarelik Hazine arsasında yapılan plan değişikliğiyle de yüzde 59’u konut, yüzde 33’ü park ve yüzde 5.5’u yol olarak ayrıldı. Emsal olarak da 1.2 belirlendi.

Şanlıurfa-Karaköprü’de de 52 bin metrekarelik alanın yüzde 57’si konut; yüzde 12’si park, yüzde 29’u yol ve yüzde 1.3’ü otopark olarak belirlendi.

Bodrum’da altı Hazine arsası

ÖYK’nin bir diğer kararı da Bodrum’a ilişkin oldu. Bodrum-Gökçebel’de 3 bin metrekareden başlayıp 64 bin metrekareye kadar çıkan altı Hazine arsası özelleştirme kapsamı ve programına alındı.

Yetkililer, bunların imar durumlarının daha sonra değerlendirileceğini, gerekli görülmesi halinde imar planlarında değişiklik yapılarak satılmak üzere ihaleye çıkılacağını söylediler.

’30 Hazine arazisinin 2021 yılına kadar satışı’

Bir diğer kararda ise, 30 Hazine arazisinin 2021 yılına kadar satışı öngörülüyor.

Bunlar arasında da İstanbul-Halkalı, Ümraniye ve Küçükbakkalköy; Ankara-Alacaatlı ve Dikmen; Antalya- Alanya, Kemer, Manavgat; Muğla’da Bodrum-Türkbükü, Konacık, Yahşi, Fethiye; Yalova’da Çiftlikköy-Merkez ve Termal ilçelerinde 4 bin metrekareden 58 bin metrekareye kadar 30 adet arsa bulunuyor.

Yetkililer, söz konusu arsaların ekonomiye kazandırılması için gerekli görülmesi halinde imar planı değişiklikleri yapılacağı bilgisini verdi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?