Ana Sayfa EMLAK 29 Kasım 2017

Bursa devasa bir şantiyeye dönüştü

Bursa devasa bir şantiyeye dönüştü

Hem ilk kez ev sahibi olacakların hem de eskimiş evini yenisiyle değişiklik yapmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye ekonomisinde inşaatçılığın lokomotif görevini üstlendiği düşünülürse satışlardaki düşüşün sebebi bir an ilkin bulunmalı ve çözüm üretilmeli. Bursa’da kentsel dönüşüm emek harcamaları ve hızla artan konut projeleri hakkında araştırmaları ve sektörün mühim kuruluşlarından görüşleri bu hususi gazetede okuyabilirsiniz.
Satışlar azalıyor olabilir mi?

Katma Değer Vergisi ve Tapu Harcı Desteği uygulamasının bitmesi ile beraber dövizdeki artışlar satışları etkiliyor. Ekim ayında alıcı gören konut sayısı 122 bin 882’de kaldı. İpotekli satışlarda düşüş yüzde 20’ye yaklaştı. Sektör temsilcileri desteğin devam etmesinin satışların artması açısından bir gereklilik olarak görüyorlar.
Bursa devasa bir şantiyeye dönüştü

Kentin batısında da doğusunda da devamlı yeni inşaat projeleri yükseliyor. Konut stoklarının eskiliği kadar daha ferah alanlarda yaşama isteği konut sektörüne devamlı taze kan pompalıyor. Ancak gerek inşaat şirketlerinden elde edilmiş bilgilere gerekse de TÜİK verilerine bakılırsa konut arzı talebin gerisine düşmüş durumda ve bu durum kaygı verici.
Kanunlarda değişimler yapılıyor

Hem bayındır yönetmeliklerinde hem de emlak kanunundaki gelişimleri yakından takip eden konut sektöründe değişik sesler yükseliyor. Biroldukca görüşe bakılırsa değişimler pozitif tesir yaratacak fakat aslolan merak mevzusu yasal değişikliklerin uygulamalara iyi mi yansıyacağı. 2018 yılının hem inşaat sektörü hem de tüketiciler açısından verimli geçmesi için her insanın fedakarlıkta bulunması gerekiyor.
Projelerden haberler, Bursa’daki yeni emekler

Bursa birçok alanda olduğu benzer biçimde inşaat sektörü alanında da Türkiye’nin en geniş hacimli işlerinin yapıldığı şehirlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Kentin inşaat firmaları ve çözüm ortakları ile meydana getirilen röportajlar, TÜİK verileri, araştırmalar, tüketicilerden haberler ve yasal değişklikler ile yepyeni konut projeleri bugün Olay ile beraber her insana parasız sunulan İnşaat Gazetesi’nin içeriğini oluşturuyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?