Ana Sayfa KREDİ 9 Kasım 2017

BDDK Fatura Ödeme Aracılığı Konusunda Uyardı

BDDK Fatura Ödeme Aracılığı Konusunda Uyardı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yetkilendirilmiş ödeme ve elektronik para kuruluşları ile bunların temsilcileri dışındaki kişi ve kuruluşlarca fatura ödemelerine aracılık edilmesinin mümkün olmadığını ve bunun bir suç olduğunu duyurdu. Fatura ödemelerine aracılık faaliyetinin Kanun kapsamında ödeme hizmeti olduğu belirtilen açıklamada, fatura ödemelerine aracılık hizmetini verebilecek kuruluşların Kanunda sayıldığı bildirildi.

BDDK’nın yaptığı açıklama ise şöyle; “Fatura ödemelerine aracılık hizmeti verilebilmesi için faaliyet izni alınması zorunludur. Ödeme hizmeti alanında faaliyette bulunmak isteyen ödeme kuruluşlarının Kanunun 14’üncü maddesi, elektronik para kuruluşlarının ise Kanunun 18 inci maddesi uyarınca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (Kurul) izin almaları gerekmektedir. Faaliyet izni alan kuruluşlara ilişkin listeye Kurumumuz intenet sayfasından ulaşılması mümkündür.”

“İZİN ALMAKSIZIN FATURA ÖDEMELERİNE ARACILIK HİZMETİ SUNMAK SUÇTUR”

6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanununa göre, alınması gereken izinleri almaksızın ödeme kuruluşu veya elektronik para kuruluşu gibi faaliyet gösteren veya ticaret unvanlarında, her türlü belgelerde, ilan ve reklamlarda veya kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda ödeme kuruluşu veya elektronik para kuruluşu gibi faaliyet gösterdiği izlenimini yaratacak söz ve deyimleri kullanan gerçek kişiler ile tüzel kişilerin görevlilerinin bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacağına da açıklamada yer verildi.  Vatandaşların herhangi bir dolandırıcılık olayının yaşanmaması için yetkili kurumların listesine BDDK’nın intenet sayfasından ulaşmasının önem taşıdığı da kurum tarafından bildirildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?