Ana Sayfa EMLAK 5 Aralık 2017

Bankalar Konut Kredisini İnce Eleyip Sık Dokuyor

Bankalar Konut Kredisini İnce Eleyip Sık Dokuyor

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa’dan çok önemli bilgiler geldi son zamanlarda bankaların vatandaşlarımızın konut kredisi taleplerini reddetmeye başladığını söyleyerek konuyla ilgili detayları kredi bankam editörlerine açıkladı.

Nizamettin Aşa konut kredisi konusun şöyle konuştu; daha önce bankaların konut kredisi verme oranı yüzde 100 iken, artık yüzde 65 seviyelerine gerilediğini ifade etti. Yani bu demek oluyor ki 3 başvurudan biri ret cevabı alıyor.

Bankalar Yoğurdu Üfleyerek Yiyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, muhabirimize önemli açıklamalarda bulundu.

Bankaya başvuran tüketicide herhangi bir sorun yaşanmıyor olmasına ve bunu bankanın da öngörmesine rağmen kredi taleplerinin reddedildiğini söyleyen Aşa, bankaların artık yoğurdu üfleyerek yediğini söyledi. Bankaların kredi vermek hususunda artık çok cimri davrandıklarını da ekledi. Bankaların şimdi, değerleme uzmanlarının verdiği acil satış rakamları üzerinden kredi verdiğini söyleyen Aşa, tüketicinin istediği miktarda kredi çekemediğini ifade etti.

TÜİK verilerine göre ülkemizdeki ipotekli konut satış oranları geçen yılın aynı ayına göre gerilemiş durumda. uzmanlar bu durumun sebebi olarak da bankların kredi taleplerini reddetmesini görüyor.

Bankalar Daha Titiz Davranıyor

Nizamettin Aşa, bankaların kredi verirken incelediği hususlar arttığını söyledi. Örnek olarak da daha önce aynı projeye kredi verilirken, artık eksikler bulunarak kredi talebinin reddedilmesini gösterdi. Aşa, 2015 sonrası dönemde bankaların yeni teknik konuları da araştırdığını ve artık kredi verirken ince eleyip sık dokuduklarını ifade etti. Bu nedenle de konut kredisi taleplerinin 3’te biri ret yanıtı alıyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?