Ana Sayfa EMLAK 10 Kasım 2017

Almanya’da Yaşayanlar Türkiye’de Konut Kredisi Alabilir Mi?

Almanya’da Yaşayanlar Türkiye’de Konut Kredisi Alabilir Mi?

Almanya’ da yaşayan Türkler için kredi alabilme olasılıkları, konut kredileri dışında diğer kredi grupları için çok da yüksek değildir. Özellikle Almanya’ da yaşayan Türklerin Türkiye bankalarından hızlı bir şekilde kredi kullanabilmeleri neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Almanya’ da yaşayanlar için Türkiye’ de kredi kullanabilmeleri, özellikle konut kredileri için, kredi karşılığında ipotek olarak gösterebilecekleri bir taşınmazın varlığına ya da kefil olarak verebilecekleri bireylerin varlığına bağlıdır. Eğer bu sayılan güvencelerden biri ya da ikisi de varsa kredi kullanma olasılıkları bir hayli yükselecektir.

Türkiye’den Ev Almak
Almanya’ da yaşayıp geçimlerini orada sürdüren gurbetçiler, memleketlerinden de birer ev alarak, bu aldıkları evi memlekete temelli dönüşleri için ellerinde hazır tutmak için alacak olabilirler ya da memlekete geldiklerinde başlarını sokacak bir yuva arayışında oldukları için alacak olabilirler. Olasılıklar bir liste şeklinde devam edebilecek olması bu insanların Türkiye’ den ev alma isteklerini değiştirmeyecektir. Haliyle bu insanlar, ev alırlarken herhangi bir kredi imkanından faydalanabilirler mi? Bu sorunun cevabı bir kaç değişkene bağlı olmaktadır.

Almanya’ da Yaşayıp Türkiye’ den Konut Kredisi Kullanmak İsteyenlerin Kredi Notları
Almanya’ da yaşayıp Türkiye’ den ev satın almak isteyen ve bu sebeple konut kredisi başvurusunda bulunanlar için genellikle istenen belgelerden birisi de Schufa kredi notudur. Schufa notu, Almanya’ da belirlenen, bizlerin Türkiye’ de sahip olduğumuz kredi notlarının Almanya’ da uygulanmakta olan benzeridir. Schufa notu kötü olanların, istedikleri kredilere ulaşabilmek için ihtiyaç duydukları şey, Türkiye’ de yaşayan bir kefil ya da Türkiye’ de ipotek olarak verebilecekleri bir taşınmazdır. Aynı zamanda iyi bir Schufa notu gibi burada daha önce (5 yıl kadar) kredi kullanmış olanlar, buradaki kredi notlarının iyi olmasından da sorumlu tutulurlar. Türkiye’ deki Kredi Kayıt Bürosu, Findeks notu aracılığıyla Türkiye’ de kredi kullananlar hakkında istatistik toplamaktadır. Yani, Almanya’ da yaşayanların dikkat etmeleri gereken bir kredi notu değil iki kredi derecelendirme notu bulunmaktadır. Bu notların ikisininde iyi derecede olması, bu insanların istedikleri kredilere ulaşmalarını kolaylaştıracaktır.

Türkiye’ deki Bankalar Hangi Koşullarda Almanya’ da Yaşayanlara Kredi İmkanı Sağlarlar?
Almanya’ da yaşamlarını sürdürmekte olan fakat Türkiye’ den ev sahibi olmak isteyen bireyler için bankaların istedikleri ve tamamlanması gereken bir takım evraklar bulunmaktadır.

  • Pasaport ve nüfus cüzdanı asılları.
  • Almanya’ da kullanılan kredi kartlarının ekstreleri.
  • Almanya’ da oturulmakta olunan evin tercüme edilmiş haldeki adı.
  • Türkiye’ de alınmak istenen taşınmazın tapusu.
  • Satın alınmak istenen gayrimenkulün ekspertiz raporu, bu rapor bağımsız uzmanlar tarafından sağlanır ve bu uzmanlar da bir ücret karşılığı bu raporu sunmaktadırlar.
  • Evli olunması durumunda eşin muvaffakatı, konut kredisi alımı sırasında eşin de başvuru anında bankada olması kredi işlemlerini hızlandırmaktadır.
  • Aylık gelir belgesi; yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilmiş ve noter tarafından onaylanmış belge.

Kişilerin kredi başvuruları için gayrimenkule gönderilen eksperler, gayrimenkul için bir değer biçerler. Bankanın vereceği maksimum kredi tutarı bu belirlenen ekspertiz değerinin % 75’i olmaktadır.

Aranan bu şartlar, bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir ve aranan niteliklerin başvuru sırasında sağlanıyor olması, kredi alacak olan kişinin krediyi alma şansını bir o kadar arttırıyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?