Ana Sayfa BANKALAR 21 Kasım 2017

Akbank Devletin Bankası mı Özel Banka mı?

Akbank Devletin Bankası mı Özel Banka mı?

Ülkemizde hem devlet destekli banka hem de özel bankalar mevcut. Bunların kimi vatandaşlar tarafından bilinmemesi karşıklığa sebep olmaktadır. Bu doğrultuda öncelikle devlet destekli bankaları sayacak olursak Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halk Bank, İller Bankası devlet tarafına kurulan bankalardandır. Bunların dışında kalan bankalar ise özel bankalardır. Bu demek oluyor ki Akbank’ta bir özel bankadır.

Akbank Ocak 1948’de Adana’da Hacı Ömer Sabancı’nın da aralarında bulunduğu iş adamları tarafından pamuk üreticilerine finansman sağlamak amacıyla kurulmuş bir özel bankadır. Yaklaşık 94 milyar dolar seviyesinde ki hacmiyle Türkiye’nin en büyük bankaları arasında yer almaktadır. Akbankası 1990 yılında halka açılarak büyümeye devam etmiştir. Akbankın yurt içinde 840 şubesi bulunmaktadır ve yaklaşık 15 milyon müşterisine bankacılık alanında çeşitli hizmetler vermektedir. Akbank ülke çapında 4200 ATM ile müşterilerine yardımcı olmaktadır. Akbank Sabancı Holding bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Akbank’ın ortaklık yapısına baktığımızda % 51,1’i halka açık hisseler iken % 48,9’u Sabancı Holding ve ilişkili şirketler olarak görülmektedir. Akbankın beş bağlı ortaklığı bulunmaktadır. Bunlardan biri Ak Finansal Kiralama A.Ş 1988 yılında Akbanka katılmış ve leasing konusunda müşterilere yardımcı olmaktadır. Bir diğeri Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş 1996 yılında kurulmuştur. Yatırımcılara hisse senedi, bono, tahvil alım satımlarında yardımcı olmaktadır. Diğer ortaklar ise Ak Portföy Yönetim A.Ş, Akbank N.V, Akbank AG ( Almanyada faaliyet gösteren şirkettir) ve Akbank Dubai Limited bağlı ortaklarıdır.

Akbank müşterilerine her alanda hizmet veren bir özel kuruluş olmasıyla birlikte gün geçtikçe faaliyet alanını genişletmeye devam ediyor. Müşterilerine çeşitli bireysel ve ticari krediler, kredi kartları, devlet destekli teşvikler, bono, repo, tahvil, hisse senedi alım satımları gibi çeşitli alanlarda hizmetlerine devam ediyor. Üstelik vermiş oldukları kredileri uygun faiz oranları ile rahatça ödeyebilecekleri vae sayıları ile müşterilerine sunmaktadır. Gelişen teknoloji çağına uygun iletişim araçlarına ayak uyduran Akbank müşterilerinin hizmetelere rahatça ulaşabilmesi için tüm sosyal araçlarıda müşterilerinin hizmetine sunuyor.

Bu doğrultuda Akbank’ın bir özel banka olduğunu, hangi amaç ve çerçevede kurulduğunu, bağlı ortaklarının kimler olduğunu belirterek akıllardaki devletin mi yoksa özel mi sorusunun cevabını vermiş olduk.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?