Ana Sayfa EKONOMİ 29 Kasım 2017

Afetzede Çiftçilerin Kredi Borçları 1 Yıl Ertelendi

Afetzede Çiftçilerin Kredi Borçları 1 Yıl Ertelendi

2017 yılında afet yaşamış çiftçilere yönelik Ak Partili vekilden gelen müjde ve Bakanlar kurulunda alınan karar sonrası kredi borçlarının 1 yıl ertelenmesi uygun görüldü.

Çiftçilerin 2017 yılında maruz kaldıkları afetler nedeniyle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne (TKK) olan düşük faizli kredi borçları bir yıl süreyle ertelendi.

Konuya ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı kapsamında, 1 Ocak 2017-31 Aralık 2017 tarihleri arasında ilgili gerçek ve tüzel kişilerin, ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 zarar görenlerin, Banka ve TKK tarafından kullandırılan vadesi, taksit vadesi veya hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte bir yıl içinde dolacak olan tarımsal kredi borçları vade tarihleri, taksit vadeleri veya hesap devrelerinden itibaren bir yıl süreyle ertelenmesi kararlaştırıldı.

1 Ocak’tan bugüne kadar olan sürede Banka ve TKK tarafından tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılmış kredi borçları da aralık ayının birinci işgünü itibarıyla, bugünden sonra tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılmış borçlar ise hasar tespit komisyonu kararı tarihini takip eden ayın birinci iş günü itibarıyla “faiz tahakkuk ettirilmeksizin” bir yıl ertelenecek.

Banka ve TKK tarafından ertelenen tarımsal kredi borçlarına, erteleme dönemi müddetince kredi borcunun vadesinden, taksit vadesinden veya hesap devresinden itibaren yüzde 3 faiz uygulanacak.

Hasar tespit komisyonu kararı tarihini takip eden ayın birinci işgünü itibarıyla ertelemeye konu olacak tasfiye olunacak alacaklar hesabında kayıtlı tarımsal kredi borçları ile aralık ayının birinci işgünü itibarıyla tasfiye olunacak alacaklar hesabında kayıtlı borçlara erteleme döneminde uygulanacak faiz oranı da yüzde 3 olarak belirlendi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 2017 yılı içinde çeşitli afetlere maruz kalan ve zarara uğrayan üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının Bakanlar Kurulu kararıyla 1 yıl ertelendiğini söyledi. Milletvekili Şahin Tin; “Üreticilerimiz zor şartlar altında gece gündüz demeden var gücüyle çalışıyor. Üretim aşamasında birçok zorluklarla karşı karşıya kalıyor.

Üretim konusunda büyük fedakârlıklar ortaya koyan çiftçilerimizi her açıdan desteklemek bizim temel hassasiyetlerimiz arasındadır. Bu bağlamda ilimiz başta olmak üzere ülkemiz genelinde 2017 yılında üreticilerimiz yaşadıkları afetler nedeniyle ekonomik anlamda bir daralma yaşamıştır.

Bu sebeple hükümetimiz de üreticilerimize dönük bir kolaylık olması ve rahat bir nefes almalarını sağlamak için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarını Bakanlar Kurulu kararı ile 1 yıl erteleme kararı almıştır” dedi.

KARAR YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Bakanlar Kurulu kararının resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “1 Ocak 2017-31 Aralık 2017 tarihleri arasında yaşanan afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 zarar gören üreticilerin, Banka ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından kullandırılan vadesi, taksit vadesi veya hesap devresi henüz gelmemiş olan ve bir yıl içinde dolacak, tarımsal kredi borçları vade tarihleri, taksit vadeleri veya hesap devrelerinden itibaren bir yıl süreyle ertelenmesine karar verildi. 1 Ocak’tan bugüne kadar olan sürede Banka ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılmış kredi borçları da aralık ayının birinci işgünü itibarıyla, bugünden sonra tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılmış borçlar ise hasar tespit komisyonu kararı tarihini takip eden ayın birinci iş günü itibarıyla “faiz tahakkuk ettirilmeksizin” bir yıl ertelenecek” dedi.

“DENİZLİ’DE 172 BİN 250 DEKARLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ”

Milletvekili Şahin Tin, Denizli ilinin 2017 yılı içinde neredeyse tüm ilçelerinde çeşitli afetler nedeniyle zarara uğrayan üreticilerin olduğuna dikkat çekti. Milletvekili Şahin Tin; “2017 yılı içinde yaşanan dolu, sel, aşırı yağış, vb afetler nedeniyle Denizli ilimize bağlı Acıpayam, Baklan, Bekilli, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Merkezefendi, Pamukkale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavas ilçelerimizin toplam 226 mahallesinde 9 Bin 858 çiftçimizin, 172 Bin 250 dekar alanı zarara uğradı. Denizli ilimizde ürünleri çeşitli afetler nedeniyle 2017 yılı içinde zarara uğrayan ve hasar tespitleri yapılan üreticilerimizin borçları da bu kapsamda 1 yıl ertelenecek” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?