Ana Sayfa DÜNYA 19 Aralık 2017

9 Havayolu Şirketinden Beklenmedik İstanbul Kararı

9 Havayolu Şirketinden Beklenmedik İstanbul Kararı

Dünyanın önde gelen 9 havayolu şirketi İstanbul seferlerini durdurma kararı aldı. Havayolu şirketleri İstanbul’a yapmış oldukları uçuşları durdurma sebebi olarak talebin az olmasını mana gösterdi.

Dünyanın en önemli havayolu şirketleri İstanbul’a son bir yılda uçuşlarını durdurma kararı aldı. Havayolu piyasasında önde şirketlerden Air France, Iberia, Swiss, Alitalia ve Austrian Avrupa’dan olmak üzere Air Canada ve Delta Amerikalı firmalar uçuşlarını durdurdu.

Bunların yanı sıra Tayvan merkezli EVA ve Malezya Havayolları da Türkiye uçuşlarını durdurduğunu açıkladı. Önde gelen havayolu şirketlerinin Türkiye’ye uçuşlarını durdurması birçok turizmciyi olumsuz etkileyecek. 2018 ile birlikte turizmcilerin endişelerinin de başladığı belirtiliyor. Havayolu şirketlerinin uçuşlarını iptal etmelerindeki gerekçenin Türkiye’ye talebin düşüşü olduğu belirtiliyor.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır alınan iptal kararlarının asıl sebebinin, Türkiye’ye talebin düşmesi ve artan maliyetlerle birlikte Türk Hava Yolları’nın rekabet avantajı olduğunu belirtti. Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun ise iptal kararlarının üç nedeninin olduğunu vurguladı. Tosun, AHL’deki trafik sıkışıklığını gerekçe göstererek slot alamamaları ve bunun sonucunda Pazar payı kaybının yaşanması, politik gerginlikler ve tasarruf ihtiyacının olmasına dikkat çekti.

Türkiye’ye havayolu şirketlerinin uçuşlarını durdurması kararı ile birlikte, turizm sektöründe hizmet veren kurumların endişe duyduğu belirtildi. Alınan kararlarda THY’nin rekabette üstünlük sağlamasının diğer uçak şirketlerini olumsuz etkilediği ve bu nedenle de İstanbul’a seferlerinin kaldırıldığı belirtildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?