Ana Sayfa BANKALAR 10 Ağustos 2017

Ziraat Bankası Masrafsız Tüketici Kredisi

Ziraat Bankası Masrafsız Tüketici Kredisi

Tüm ihtiyaçlarınızda kolay bir şekilde kullanabilmeniz üzere tasarlanan Ziraat Bankası tüketici kredilerinde, gerekli belgeleri tamamlayan ve şartları da karşılayan kişilere, çok kısa bir sürede kredi teslimatı yapılmaktadır. Bankanın 2017 yılı için hazırlamış olduğu tüketici kredileri, kullanılacak alana ya da tüketici kredisi başvurusunda bulunacak kişilerin özel durumlarına göre farklı isim ve koşullarda sunulmaktadır. Tüketici kredisi adı altında toplanan birkaç farklı kredi paketi bulunsa da, bunlar arasında en dikkat çekeni, Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu masrafsız tüketici kredisi paketidir.

Bankanın geliştirdiği ve kredi tahsis ücreti gibi masrafların bulunmadığı kredi paketi için, başvuru kanalı olarak yalnızca banka şubesi açıklanmış durumdadır. Eğer kredinizde bu şekilde masraf ödemek istemiyorsanız, istenen belgeleri tamamlayarak, Ziraat Bankası şubelerinden gereken işlemleri başlatabilirsiniz.

Masrafsız Tüketici Kredisi Şartları

Ziraat Bankası şubelerinden yapılacak olan ve kredi tahsis ücreti alınmayan tüketici kredisi paketinde, bilmeniz gereken durumları şu iki madde ile özetleyebiliriz.

 • Kredi paketi için banka herhangi bir kredi tahsis ücreti almazken, haberleşme ve istihbarat ücreti adı altında da bir kesinti yapılmamaktadır.
 • Tüketici kredisi için yapılan başvuru miktarı onaylandığında, bu tutar net bir şekilde kişilere teslim edilecektir. Tahsis ve kullandırım süreçleri içerisinde de kredi ürünü için hazırlanan usullere bağlı kalınacaktır.

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılacağı gibi, Ziraat Bankası şubelerine giderek yapacağınız tüketici kredisinde, hem masraf ödemek zorunda kalmayacak hem de onaylanan kredinizi eksiksiz bir şekilde alacaksınız. Bankanın hazırladığı bu özel kredi paketi için banka şubelerinden başvuru yaparken, aşağıdaki belgeleri de hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgelerden ilki kredi başvuru formudur ve bu form, banka görevlisi tarafından size verilerek, doğrudan şubede doldurulacaktır. Bunun dışındaki belgeler de şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı.
 • Çalışma durumu ya da gelir durumuna göre net gelir gösteren gelir belgesi.
 • Serbest meslek grubunda yer alan kişilerden, bağlı bulunan meslek kuruluşundan alınacak üyelik belgesi.
 • Tüzel kişiler tarafından yapılacak başvurularda, ortağı olduğunuz kişiler ve şirkete ait sözleşme ile ticaret sicil gazetesi fotokopisi.

Buradaki dört madde genel olarak tüketici kredisi paketinde istense de, banka sizden kredi istihbarat raporu sonucunuza göre bazı ek belgeler isteyebilecektir. Kredi sicili bozuk olan yani; kredi notunda belirli bir düşüklük olan kişilerden, genellikle kefil ya da krediye teminat olarak gösterilecek ve bankanın rehin alacağı bir gayrimenkul, burada örnek olarak gösterilebilir.

masrafsız tüketici kredisi

Ziraat Bankası Masrafsız Tüketici Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası tarafından hazırlanan masrafsız tüketici kredisi için, ilk olarak hizmet koşullarından bahsedelim. Bu kredi paketinden faydalanacak olan kişilerin, 48 aya kadar vade seçeneklerinden birisini belirlemesi gerekmektedir. Değişen faiz oranları söz konusu olsa da banka tarafından açıklanan bilgilerde, kredi paketi için faiz oranlarının %1,26’dan başladığı belirtilmektedir. Ayrıca, banka tarafından onaylanan tüketici kredisi miktarı ne olursa olsun, 48 aylık vade sürecini geçmeyecek şekilde her ayda bir ya da üçer ayda bir olacak şekilde kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz.

2017 yılı için resmi olarak uygulanan verileri göz önünde bulundurarak yapacağımız kredi hesaplaması, şu şekilde olacaktır.

 • Kredi Miktarı: 50 bin TL
 • Vade Süresi: 48 Ay
 • Yıllık Maliyet Oranı: %19,7316
 • Kredi Faiz Oranı: %1,26
 • Aylık Taksit: 1.472,51 TL

Herhangi bir sigorta veya da kredi tahsis ücreti gibi masrafın bulunmadığı tüketici kredisi paketinde, örnek hesaplamamız yukarıdaki gibidir. Ödeme işlemleri sırasında yalnızca ana para ve buna karşılık gelen faiz miktarlarından sorumlu olacak olan kişiler, 48 aylık vade süresi boyunca aylık ödeme yaptıklarında, bankaya toplam 70.680,48 TL ödeme yapmış olacaktır.

Ziraat Bankası Tüketici Avans Kredisi

Masrafsız tüketici kredisi hizmetinin dışında, tüketici avans kredisi adıyla da hizmet sunan banka, bankada vadeli ya da vadesiz bir hesabı bulunan kişilere bu hizmeti sunmaktadır. Kişilerin ihtiyaçları karşılanırken bir yandan da paralarının değerlendirilmesinin amaçlandığı bu kredi paketi ile ilgili bilinmesi gerekenleri maddeler halinde özetleyecek olursak, aşağıdaki sıralamayı yapabiliriz.

 • Bu kredi paketinden faydalanmak isteyen kişilerin, Ziraat Bankası’nda bir vadeli, vadesiz veya da yatırım hesabının olması gerekmektedir.
 • İlk maddedeki şartı tamamlayan kişiler, banka şubeleri üzerinden 6 aya kadar vade seçeneği üzerinden bir tüketici avans kredisi başvurusunda bulunabilirler.
 • Ödemeler tek bir taksit ile tahsil edilecektir.
 • Kredi borcuna karşılık olarak banka vadesiz, vadeli ya da yatırım hesabınızda bulunan birikimlerinizi rehin olarak kayıt altına alınacaktır.
 • Birçok kredi paketinde zorunlu olarak hayat sigortası yapılmasına karşın, Tüketici Avans Kredisi için böyle bir durum söz konusu değildir.

Hazırlanan bu kredi paketi için de başvurular yalnızca Ziraat Bankası şubelerinden kabul edilmektedir. Eğer başvuruda bulunmak istiyorsanız, aşağıdaki belgeler ile birlikte başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

 • Başvuru formu (Banka şubelerinde verilecektir.)
 • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi ile pasaport
 • Nakit teminat göstereceğiniz hesaba ait bilgiler.

Ziraat Bankası Anında Tüketici Kredisi

Bireysel ihtiyaçların karşılanabilmesi için Ziraat Bankası tarafından geliştirilen tüketici kredisi paketlerinde, masrafsız tüketici kredisi ve tüketici avans kredisi için detayları yukarıda sizler için anlattık. Bu kredi paketlerinin yanı sıra genel olarak kullanım hakkınız bulunan tüketici kredisi paketleri de bulunmaktadır. Diğer iki kredi paketine göre çok daha kolay kullanım sağlayacağınız tüketici kredisi için, bankanın açıkladığı kredi özellikleri şu şekildedir.

 • Ödeme işlemleri son derece esnektir. Kredi kullanan kişilerin seçimleri doğrultusunda 1, 3, 6 ve 12 aylık ödemeler yapılabilecektir.
 • Vade süresi en uzun 48 ay olarak seçilmelidir.
 • Kredi miktarına karşılık olarak şahsi ya da maddi bir teminatın bankaya gösterilmesi gerekmektedir.
 • Seçilen kredi vade süresi boyunca, kredi kullanan kişi için hayat sigortası yapılacaktır. Yıllık olarak yapılan hayat sigortası, otomatik olarak banka tarafından yenilenecektir.

Dilediğiniz tüm ihtiyaçlarınızın karşılanması için kullanabileceğiniz tüketici kredisi için başta banka şubelerine gidebilir ya da banka ATM noktaları, Ziraat Bankası çağrı merkezi, Ziraat Bankası mobil uygulama, internet sitesi ve internet bankacılığı hesabınızdan başvurularınızı yapabilirsiniz. Onaylanan ve teslim almanız gereken kredi için banka şubelerine gittiğinizde ise, nüfus cüzdanınız ve gelir belgenizi hazır bir şekilde yanınızda bulundurmalısınız.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi Hesaplama

Masrafsız tüketici kredisi için sunulan faiz oranlarından biraz daha düşük olarak ayarlanan faizler, bu kredi paketinden faydalanacak kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Şuan 48 aylık vade seçeneğinden faydalanarak kredi kullanacak olan vatandaşlarımız, %1,19’dan başlayan faiz seçenekleri ile hizmet alacaktır. Söz konusu bilgiler ışığında yapacağımız örnek hesaplama da şu şekildedir.

 • Kredi Tutarı: 50 bin TL
 • Faiz Oranı: %1,19
 • Yıllık Maliyet Oranı: %18,8924
 • Vade Süresi: 48 Ay
 • Aylık Taksit: 1.446,27 TL

Ziraat Bankası tarafından 50 bin TL’lik bir kredi başvurunuz onaylandığında, aylık ne kadar ödeme yapmanız gerektiği yukarıdaki hesaplamada açık bir şekilde görülmektedir. Burada dikkat edilecek durum, kişilerin yaşına göre ortaya çıkabilecek ekstra sigorta masraflarıdır. Tüm masraflar ve vade süresi boyunca yapılan kredi taksiti dikkate alındığı zaman, 48 aylık sürecin sonunda bir gecikme zammı söz konusu olmaz ise, bankaya toplam 69.420,96 TL ödeme yapılmış olacaktır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?