Ana Sayfa GÜNDEM 17 Aralık 2017

Jülide Sarıeroğlu Taşeron Konusunu Netleştirdi

Jülide Sarıeroğlu Taşeron Konusunu Netleştirdi

Taşeron işçilerin gözü kulağı hükümet tarafından hazırlanan yeni düzenlemede… çalışma ve toplumsal politikalar bakanı jülide sarıeroğlu, taşeron işçiler ne vakit kadroya alınacak sorusu için net tarih verdi. Işte bakan sarıeroğlu’nun açıklaması ve taşeron düzenleme hakkında ayrıntılar..

çalışma ve sosyal politikalar bakanı jülide sarıeroğlu “çok yakın zamanda, bir iki gün içerisinde bütün detayları hepimiz, bütün halkoyu öğrenmiş olacak.” dedi. Taşeron işçilerin ekibe alınması iyi mi gerçekleşecek? Taşeron işçilerin sağlaması ihtiyaç duyulan şartlar neler? Işte taşeron düzen ile alakalı bilinmesi gerekenler…

çalışma ve sosyal politikalar bakanı jülide sarıeroğlu “şu anda 100 bin kişi kamuda işçi olarak çalışıyor. Hepimiz ilk verdiğimiz rakamla 450 bin kişiyi amasız, fakatsız ekibe alacağız dedik. 4,5 katına kadar, mevcuttaki çalışanları, taşeron kardeşimizi ekibe alıyoruz. Belediyelerimizdeki 400 bin kardeşlerimizi, belediye iştiraklerini gayet de iyi şartlarda istihdamlarını sağlayacağız. Geçici mevsimlik işçilerimizin çalışma süreleri beş ay yirmi dokuz gündü, gelen istek doğrultusunda onu da dört ay kadar daha uzattık. 4/c’li çalışan kardeşlerimize de benim kamu görevlileri toplu laflaşme sürecinde lafüm vardı. Tanrı’a çok şükür onu da gerçekleştirdik ve 4/c’deki kardeşlerimizin de 4/b’ye geçişlerini sağlayacağız. şu anda 900 bin emekçimiz yapacağımız çalışmaların kapsamında” şeklinde konuştu.

Julidesarieroglu
Taşeron düzenlemede neler yer aliyor?

çalışma ve toplumsal güvenlik bakanı julide sarıeroğlu, “merkezi bütçe ile düzenlenen kamu müessese ve müesseselarındaki 450 bin taşeron kardeşimize tam kadro veriyoruz. şartsız, ne laflaşmeli ne geçici ne önünde yeniden ek sözleşme ne ösp tamamı tam kadro almış durumda” dedi.

450 bin taşeron işçiye tam kadro

Bakan sarıeroğlu, geçtiğimiz günlerde ak parti grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan sarıeroğlu, taşeron ile alakalı çalışma hakkında, “merkezi bütçe ile düzenlenen kamu kurum ve kuruluşlarındaki 450 bin taşeron kardeşimize tam kadro veriyoruz. şartsız, ne laflaşmeli ne geçici ne önünde yine ek laflaşme ne ösp tamamı tam kadro almış durumda. Belediye ve il özel idarelerinde çalışan taşeron kardeşlerimiz arasında, aradan taşeron firmaları kaldırıyoruz ve belediyelerin iştiraklerinde, iktisadi teşekküllerinde istihdamlarını sağlıyoruz. Iştiraklerin daimi işçi statüsünde olacaklar. 4c statüsündeki kardeşlerimizin talebi de 4b statüsüne geçmekti. Onları 4b statüsüne geçiriyoruz. Mevsimlik geçici işçilerimiz var. Onların da yıllardır talepleri vardı. 5 ay 29 gün çalışıyorlardı. Onların çalışma sürelerini en çok limit olan 4 aya kadar uzatma olanakı getirdik. Toplamda 900 bin işçilerimizi ilgilendiren gerçekten önemli bir çalışma” değerlendirmesini yaptı.

Taşeron düzenlemesi ne vakit meclis’e gelecek?

çalışmanın meclis’e ne zaman geleceğine ilişik soruya bakan sarıeroğlu, “en yakın zamanda yasal zemine ulaştıracağız. 2018 ocak ayı yetiştirmek için çalıştık. Sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyorum. çok geniş kapsamlı yapma olanakı bizlere kavuşma vesilesi oldu. Başbakanımız tüm çalışmalarda koordinasyon anlamında bizlerle birlikteydi. Maliye bakanlığımız, iki bakanlığın bürokratları uzun süreden beri gece gündüz çalışıyoruz. Bütün arkadaşlarımızın sendikal örgütlülüğünü koruyacağız. çalışma barışı, huzuru anlamında bir sıkıntı çıkmaması açısından dönemi sendikal örgütlülükle, laflaşmelerle sürdürmüş olacağız” ifadelerini kullandı.

Sarıeroğlu şunları kaydetti:

“bütçe görüşmelerinden sonrasında genel kurul’da görüşeceğiz, hemen uygulamaya geçeceğiz. Bizim planımızda inşallah uygulamaya geçtikten üç ay içinde geçişleri tamamlamak. Büyük bir iş, kapsamlı bir iş. Aracı, alt işveren şirketler var. Onların sözleşmeleri fesh edeceğiz. Onlarla alakalı düzenlememiz olacak.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?