Ana Sayfa BANKALAR 12 Ağustos 2017

BDDK’dan Kredi Kartı Açıklaması

BDDK’dan Kredi Kartı Açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartını internet alışverişinde kullanmak istemeyen kart sahipleri için düzenleme yapıldığını belirtti.

Kartını internet üzerinden yapılan işlemlere açma-kapatma imkanı sunarak, kart sahibinin onayının alınması şartı getirili.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Şubat ayında alınan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) aldığı karar ile Türkiye’deki tüm banka ve kredi kartlarının internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılabilmesi için kart sahibinin onayının alınması şartı getirildiğini ifade etti.

Tüketicinin Mağduriyet Yaşamaması İçin Düzenlendi

BDDK’nın yapmış olduğu açıklamada, kart sahiplerinin mağduriyet yaşamadan taleplerinin alınabilmesi için gerekli altyapının kurulabilmesi ve talep toplanması amacıyla bankalara 16 Ağustos’a kadar 6 aylık süre verildiğini belirtti.

Tüketiciyi korumak adına alınan karar çerçevesinde, kartını internet işlemlerinde kullanmayan ya da kullanmak istemeyen kart sahipleri kartını internet üzerinden yapılan işlemlere açma-kapatma imkanı verildiği belirtildi.

Elektronik Ticareti Engellemek Amacı ile Değil

BDDK’nın yapmış olduğu açıklamada, yapılan bu uygulama ile tüketicinin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için düzenlendiği, kart sahiplerinin finansal okuryazarlık bağlamında farkındalık yaratmak ve özellikle onların bilgi ve onayları olmaksızın kartlarından işlem yapılmasını engellemeye yönelik bir karar olduğu, elektronik ticaretin engellenmesinin söz konusu olmadığı ifade edildi.

16 Ağustos’a Kadar Bankalara Taleplerin Bildirilmesi Gerekiyor

17 Ağustos’dan önce olduğu gibi sonrasında da istedikleri anda bankaları ile irtibata geçerek, kartlarını internet alışverişlerine açabileceklerini belirten BDDK; “Bu bağlamda, bankalar, müşterilerinin taleplerini SMS, çağrı merkezi, şube, mobil bankacılık gibi farklı kanallardan alarak onların bu isteklerini yerine getirmektedir.

Kart hamilleri açısından, kartlarını internet işlemlerinde kullanan veya kartlarından işlem yapılması yönünde önceden talimat (otomatik ödeme talimatı) vermiş ancak henüz kartlarını internet üzerinden alışveriş işlemine açtırmamış olan müşterilerin, yukarıda sayılan yollardan kendisi için uygun olanı kullanarak bankaları ile iletişime geçmeleri ve 16 Ağustos günü sonuna kadar kartlarını internet işlemlerinde kullanmak istedikleri yönündeki taleplerini bankaya iletmeleri önem arz etmektedir.

Kartlarını internet işlemlerine açtırmış olanların başka bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.Kart hamillerinin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için anılan tarihe kadar bankaları ile irtibata geçmesi gerektiğinin hatırlatılmasında fayda görülmüştür” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?