Ana Sayfa EKONOMİ 3 Aralık 2017

SGK Meslek Kodu Uygulamasına Uymayan Yandı

SGK Meslek Kodu Uygulamasına Uymayan Yandı

SGK yeni almış olduğu karar doğrultusunda , 2018 yılından itibaren tüm bireylerin yaptıkları meslekleri kayıt altına almaya hazırlanıyor. Bu kapsamda işverenler çalıştırdıkları personelin meslek kodu bildirimlerini yapmaları gerekecek. Bu bildirimleri yapmayan işverenlere ise ceza kesilecek.

Yeni yılın gelmesine kısa bir süre kala, yeni yılda uygulamaya girecek bazı uygulamaları siz okuyucularımıza aktarıyoruz. 2018 yılının başlamasıyla birlikte hayatımıza girecek olan uygulamalardan biri olan meslek kodu uygulamasının detaylarını haberimizde aktarıyoruz.

MESLEK BİLDİRİMİNİ YAPMAYAN CEZA VERİLECEK

1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek  ‘Meslek Kodu Bildirimi‘ uygulaması ile devlet hangi vatandaşın ne iş yaptığını bilecek. Ayrıca bu uygulama kapsamında, orta vadede kim hangi işten ne kadar kazanıyor gibi soruların da yanıtlarını alabilecek. İşte hayatımıza girecek uygulamanın detayları,

CEZAİ YAPTIRIMI YOKTU

Şuan yürürlükte olan mevzuata göre, tüm meslek gruplarının özel kod numaraları var. İşveren bu kod numaraları ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirimde bulunursa çalışanlar meslek gruplarına göre gruplandırılıyor ve bununla ilgili veriler alınıyordu. Ancak bunun günümüz uygulamasında yasal bir zorunluluğu bulunmuyordu. 2016 yılında çıkarılan torba kanunla, meslek kodu kuralına uymayan işletmelere para cezası verilmesi öngörülmüştü ancak cezai yaptırım uygulama kararı alınmamıştı.

MESLEK GRUPLARI BELİRLENECEK VE KAYITDIŞILIK ENGELLENECEK

2018 yılında uygulamaya geçilecek sistem ile bu durum yasal zorunluluk haline getirilecek. Bu uygulama ile çalışanının meslek bilgisini vermeyen birçok işyeri denetim altına alınacak. Uygulama ile ayrıca melek gruplandırılması yapılacak olması ile hem kayıt dışılıkla, hem de gerçek ücretlerin saklanmasıyla mücadele edilmesi planlanıyor.

MESLEK GRUPLARINA GÖRE KAZANÇLARA İLİŞKİN VERİLER ELDE EDİLECEK

Konu ile ilgili olarak yetkililerden alınan bilgilere göre, yılbaşından itibaren zorunlu hale gelecek uygulama ile farklı alanlarda değerlendirmelerde yapılabilecek. Bu bağlamda meslek kodları üzerinden ücret sorgulaması yapılması hedefleniyor. Kısa vadede öngörülmeyen bu hedefe, uygulamanın kullanılmaya başlamasından ve yaygınlaşmasından sonra ulaşılabileceği değerlendiriliyor.

Hedeflenen bu durum ile  meslek grupları üzerinden kazançlara bakılması da söz konusu olabilecek. Özellikle asgari ücret ile çalışanların sayısına vurgu yapan yetkililer sahte beyanların ortadan kaldırılabileceğini ifade ediyor. Genel olarak ise meslek kodlarının SGK’ya bildirilmesiyle, çalışma hayatının fotoğrafı net bir şekilde çekilecek ve orta vadedeki politikaların oluşturulmasında bu fotoğraf sağlıklı veriler üretilmesini sağlanacak. 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?