Ana Sayfa EKONOMİ 11 Kasım 2017

Dul Ve Yetim Aylığı Nedir?

Dul Ve Yetim Aylığı Nedir?

Bir ülkede yaşayan vatandaşların sahip oldukları maddi standartları ve olanakları gözetmek, devletin önemli sorumluluklarındandır. Bu anlamda Türkiye’de de devlet, ekonomik açıdan güçsüz olan ve olanakları yeterli olmayan vatandaşlara çeşitli destekler sağlamaktadır. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ilgili çalışmaları yürütmekte ve vatandaşlara ihtiyaçları olan maddi olanakları sağlamaktadır.

Bakanlığın ilgili anlamda yürüttüğü bir çalışmada yetimler ve dullar içindir. Eşini kaybeden ve bu nedenle de hanesinin bir anlamda gelirini kaybeden kişilere bağlanan dul ve yetim aylığı ile ilgili olarak bugün birçok kişi yeterli bilgiye sahip değildir. Yeterli bilgiye sahip olunmaması nedeni ile de bu maaştan faydalanamamaktadırlar.

Genel olarak halk arasında dul kavramı eşini kaybetmiş veya boşanmış olan kadınlar için kullanılmaktadır ancak hukuk açısından dul kelimesi hem kadın hem de erkek için kullanılabilmektedir. Yani hem kadın hem de erkek eşini kaybetmesi durumunda dul aylığından faydalanabilmektedir.

FAYDALANABİLMENİN ŞARTLARI

Bu metnimizde dul aylığı şartları nelerdir sorusuna çeşitli koşullara göre yanıtlar vereceğiz. Dul maaşından faydalanabilmenin temel şartları arasında, hayatını kaybeden eşin belirli bir süre sigortalı olarak çalışmış olmasıdır. Bu kapsamda ölen eşin en az 5 yıl süre ile sigortalı olarak bir işte çalışmış olması ve total olarak da 900 günden daha fazla sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir.

Ancak Türkiye’de sigorta uygulamalarında yapılan bir takım değişiklikler olduğundan bu noktada bir farklılık ise ilgili vefat eden kişinin 1 Ekim 2008 tarihinden sona hayatını kaybetmiş ise bu durumda 1800 gün prim ile bu maaş alınabilmektedir. Sigortalılık eğer bu tarihten daha önce başlamış ise bu durumda 900 gün primin ödenmiş olması ve 5 sene sigortalı olarak çalışılmış olunması gerekmektedir. İşte bu şartlara dayanarak nasıl dul aylığı alınır açıklamış olduk.

Bu maaştan dul eşler gibi yetim kalan çocuklar da faydalanabilmektedir. Bu kapsamda kız çocuklar evlilik yapana kadar veya sigortalı bir işe girene kadar yetim aylığı alabilirlerken, erkek çocuklar ise 18 yaşına kadar faydalanabilmektedir. Eğer çocuk ortaöğretime devam ederse 20 yaşına kadar, yüksek öğrenime devam etmesi halinde ise 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilmektedir.

BAŞVURULAR

Birçok kişi dul aylığı nasıl alınır ve başvurular nasıl yapıkır bilmemektedir. Başvurular için kişinin SGK’dan alınacak olan vefat ettiğine dair bildirim ile birlikte dul aylığı başvuru formuyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri’ne başvuru yapmak gerekmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?