Ana Sayfa EKONOMİ 18 Aralık 2017

Ülkemizin İlk Aktif Sondaj Gemisi Yola Çıktı

Ülkemizin İlk Aktif Sondaj Gemisi Yola Çıktı

TPAO Akdeniz’de sondaj için kullanacağı Deepsea Metro-2 adındaki gemi Norveç’in güney kıyısındaki Hoylandsbygda limanından Ülkemize gelmek için yola çıktı tahmini olarak ayın sonunda gelmesini bekleniyor.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından kullanılacak olan dev gemi  sismik çalışmaları halen kendi petrol ve gaz arama gemileriyle yürütürken gelecek olan devasa gemi ülkemizin ilk aktif sondaj gemisi olma özelliğini taşıyor.

Sondaj gemisinin akdeniz’deki çalışmalarına önümüzdeki yılın başlangıcında başlaması hedefleniyor.

Konuya ilişkin olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamada, iki geminin sismik çalışmalarını sürdürdüğü ve bununla birlikte yapım süreci tamamlanmış olan ve imzalarının yakın zamanda atılacağı sondaj gemisinin yakın zamanda Türkiye’ye geleceği belirtilmişti. Açıklamalarının devamında “Akdeniz’de 2018 yılında ilk derin deniz sondajını gerçekleştireceğiz. Bu birilerini rahatsız ediyor, edecek. Türkiye daha sondajı yapmadan, ‘Türkler gaz buldu’ yaygarası koparılmaya çalışıldı.” şeklinde konuşan Albayrak yapılan bu haberlerin temelinde neler olduğunu bilmediğini ifade etmişti. Açıklamalarında “Kimse Akdeniz’i kendi babasının denizi sanmasın” ifadelerini kullanan Albayrak, Türkiye Cumhuriyeti olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ruhsatını alış olduğu sahalarda arama çalışmalarına son hızla devam edileceğini belirtmişti.

Türkiye’nin envanterine dahil edilecek deepsea metro-2 gemisiyle her sene karadeniz ve akdeniz’de etken sondaj faaliyetlerinde bulunulacak.

Güney kore imalı olan deepsea metro-2 sondaj gemisi 2011’de hizmete girdi. Ortalama 229 metre uzunluğundaki vapur, 12 bin fit deniz ve en çok 40 bin fit sondaj derinliği özelliklerine sahip bulunuyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?