Ana Sayfa KOSGEB 18 Eylül 2017

Rüzgar Enerjisi Santrali Kazançlı Mıdır?

Rüzgar Enerjisi Santrali Kazançlı Mıdır?

Ülkemizde rüzgar enerjisi santrali kullanımının yaygınlaşması ile pek çok kişi arazisine rüzgar enerjisi santrali kurmakta ve elektrik üretimi yaparak satışını gerçekleştirmektedir. Üretilen elektrik devlete ya da özel şirketlere satılabilmektedir. Peki rüzgar enerjisi santrali nasıl kurulur? Kredibankam.net ekibi olarak rüzgar enerjisi santrali kurmak isteyenler için bu haberi oluşturduk.

Arazisi uygun yerde ve bol rüzgar alan bölgelerde bulunan tüm arazileriniz için gerekli saha çalışmalarınızı yaparak lisans başvurunuzu yapabilir, rüzgar enerjisi santrali kurulumunu gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz. Peki rüzgar enerjisi santrali nasıl kurulur. Bunun için neler yapmak gerekiyor, hangi kurumlara müracaat edilmesi şartı bulunmaktadır.

Rüzgar Enerjisi Santrali Kurulumu

1-) Arazi Tespiti

Rüzgar enerjisi santrali kurmanız için öncelikle arazi tespiti yapmanız gerekmektedir. Eğer araziniz yeterince rüzgar almıyorsa bu bölgeye rüzgar enerjisi santrali kurmanız mümkün değildir. Arazinizde en az 20 kilometre hızla rüzgarın esiyor olması gerekmektedir.

2-) Elektrik İletim Hatları Araştırması

Rüzgar enerjisi santrali kurmanız için mutlaka bulunduğunuz bölgeye yakın bir alanda elektrik iletim hatları olması gerekiyor. Aksi halde ürettiğiniz elektriği istenilen bölgeye ulaştırmak için binlerce liralık para harcamanız gerekmektedir.

3-) Rüzgar Tribünü Satın Almak

Yukarıda belirtilen iki başlığa eğer uygunsanız şimdi rüzgar tribünü satın alabilirsiniz. Ülkemizde çok sayıda firma rüzgar tribünü satışı gerçekleştirmekte olup bölgeye getirme ve tüm kurulumları da kendisi yapmaktadır. Alacağınız rüzgar tribünleri maksimum 25 yıl boyunca faaliyet göstermekte olup daha sonrasında bozulmaktadır.

4-) Devlet İzni

Eğer arazinizde 20 kilometre ve üzerinde rüzgar varsa sizde buraya rüzgar tribünü aldıysanız devlet size yardımcı olacak ve izinlerinizi verecektir. Konu hakkında enerji piyasası düzenleme kuruluna gidebilir, detaylı bilgi öğrenebilir ve başvurularınızı da gerçekleştirebilirsiniz. Bu adımdan sonra tamamen size ait bir rüzgar enerjisi santrali olacaktır. İsterseniz kiraya dahi verebilirsiniz.

Şirketlere Kiraya Vermek

Eğer ben rüzgar tribününü kurdum bundan sonra masrafı ile ya da doğabilecek sorunları ile uğraşmak istemiyorsanız hemen bir elektrik firması ile görüşün ve durumunuzdan bahsedin. Elektirik firmaları genel olarak rüzgar tribünü kiralayan kişilerden bölgeyi kiralamak için can atmaktadır. hemen sözleşmenizi yapın ve rüzgar enerjisi santralinizi kiraya verin. Artık tüm her şey ile firma uğraşacak ve siz sadece kazanca ortak olacaksınız. Ancak size en fazla %5, %10 gibi bir kar payı verilir.

Rüzgar Enerjisi Santrali Kazançlı Mıdır?

Peki gelelim en önemli konumuza o kadar masraf yaptınız ve rüzgar enerjisi santralinizi kurdunuz. Şimdi bu yatırımdan ne kadar para kazanacaksınız, rüzgar enerjisi santrali kazançlı bir yatırım mıdır? Ortalama olarak rüzgar enerjisi ile üretilen elektriğin 1 kw’sini 8- cent’e satmaktasınız. Yerli bir yatırımcıysanız size biraz daha fazla para verebilirler. Ancak genel olarak piyasalar bu şekildedir. Yani üreteceğiniz her 1 kw için devlet ya da anlaşacağınız firma size 8 cent – 9 cent gibi bir para verecektir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?