Ana Sayfa EKONOMİ 6 Aralık 2017

Fransız PSA Grubu Parasını Geri İstiyor

Fransız PSA Grubu Parasını Geri İstiyor

Fransız PSA Grubu geçtiğimiz Mart ayında General Motors’la yaptığı anlaşmayla Alman Opel’i satın almıştı. Satışın ardından karbon emisyon oranlarında anlaşmada belirtilenden farklı oranlar çıkmasıyla Peugeot, Opel’in kendilerini kandırdığını iddia etti.

Geçtiğimiz günlerde büyük bir anlaşma sağlayan Opel ile Peugeot arasında anlaşmazlık yaşanmaya başladı. İki şirket arasında yapılan anlaşmada Amerikan General Motors şirketinden Alman otomobil markası Opel’i 1.3 milyar euro karşılığında satın alan Fransız şirket PSA Grup (Peugeot-Citroen) kandırıldıklarını iddia ederek ödenen paranın yarısının iade edilmesini istiyor. PSA grubun bu itirazının sebebinin ise, satın alınan Opel’in araçlarında karbon emisyon değerinin söylenenden daha yüksek çıkması ve bu yüzden yüksek cezalar ödemek durumunda kalınabileceği belirtilirken, GM şirketinden 600 ila 800 milyon euro arasında bir para istenildiğini vurgulanıyor.

Karbon emisyon limitine sınır getiren Avrupa Birliği 2020 ve 2021 yıllarında kilometre başına 130 gram olan bu limiti 95 grama düşüreceğini belirtmişti. Belirlenen sınırın üzerine çıkan araçlar AB ülkelerinde satışları yapılamayacak. Yaşanan krizin ardından General Motors sözcüsü David Caldwell ortaya çıkan durumla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, PSA General Motors şirketi Opel satışı yapılırken karbon emisyon oranlarının belirtilenle uyuşmadığına dikkat çekti.

PSA CEO’su Carlos Tavares konu ile ilgili, yapılan anlaşmanın ardından geçen zaman içerisinde karbon emisyon rakamlarında belirtilenlerle uyuşmazlık olduğunu fark ettiklerini belirtti. AB standartlarında istenen karbon sınırının karşılanamaması durumunda büyük cezalar ödenileceğini belirten Tavares, yaşanan krizden sonra üretimde ve satışta yeniden planlamaya gidildiğini ifade etti. durumun çözülmemesi ihtimali düşünüldüğünde şirkete büyük zarar verecek olan cezalar, şirketin varlığını bile zedeyebilir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?